Zachodniopomorskie jeziora

Województwo zachodniopomorskie jest bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o krajobrazy. Znajdziemy tutaj wybrzeże morskie, które przyciąga największą liczbę turystów, ale również wiele innych pięknych miejsc. Wśród nich znajdują się jeziora, których na Pomorzu Zachodnim znajduje się naprawdę dużo. Nie bez powodu jest ono nazywane Pojezierzem Pomorskim. Co ciekawe, na całym Pojezierzu znajduje się więcej jezior niż na Mazurach, a do wielu z nich prowadzą szlaki piesze bądź rowerowe. Przyjrzyjmy się najpiękniejszym i najciekawszym jeziorom w zachodniopomorskim.

Najpiękniejsze jeziora zachodniopomorskie

Niektóre jeziora to głównie kąpieliska, gdzie latem można spotkać całe tłumy turystów i osób miejscowych. Inne natomiast nie mają plaży i nie dają bezpośredniego dostępu do wody, jednak wyglądają naprawdę pięknie. Warto zwrócić na jedne i drugie, gdyż zachwycają one swoją różnorodnością.

Zalew Szczeciński

Choć nie jest jeziorem jako taki, Zalew Szczeciński jest bardzo dużym zbiornikiem wodnym, który w części polskiej osiąga 410 km2. Przypomina on ogromne jezioro, jednak tak naprawdę jest częścią Morza Bałtyckiego, a dokładniej jego zatoką. Nad Zalewem Szczecińskiem znajduje się sporo kąpielisk, które są jednak okresowo zamykane ze względu na występowanie sinic.

Jezioro Nowowarpieńskie

Jeziorem położonym w bezpośrednim sąsiedztwie, a właściwie będącym częścią Zalewu Szczecińskiego, stanowiącym jego zatokę jest Jezioro Nowowarpieńskie. Wchodzi ono w skład Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Zalew Szczeciński. Na jeziorze zlokalizowane jest kąpielisko, poza tym istnieje tutaj możliwość uprawiania różnych sportów wodnych, co przyciąga wielu ich amatorów.

jeziora zachodniopomorskie

Jezioro Morzycko

Wokół jeziora znajdują się głównie lasy, jednak posiada ono również piaszczystą plażę miejską w Moryniu. Poza turystami, którzy przyjeżdżają wypoczywać nad jeziorem, cieszy się ono dużą popularnością wśród wędkarzy ze względu na to, że można tu spotkać wiele gatunków ryb.

Jezioro Wicko

Niewątpliwym atutem tego jeziora w zachodniopomorskim jest jego czysta woda. Jezioro Wicko z plażą w Łącku uznawane jest za jedno z popularniejszych nie tylko ze względu na kąpielisko, ale również na możliwość przycumowania tutaj swojego sprzętu oraz żeglowania.

Jezioro Myśliborskie

Jako największy zbiornik wodny w regionie jezioro Myśliborskie cieszy się popularnością wśród miejscowych oraz przyjezdnych osób. Na jeziorze można obejrzeć dwie wyspy, a także wypożyczyć łódkę lub żaglówkę. Będąc w okolicy warto odwiedzić również pobliski park.

Jezioro Raduń

Jeśli mowa o sportach wodnych, nie sposób nie zwrócić uwagi na Jezioro Raduń. To właśnie tutaj umieszczone są tory wioślarsko-kajakowe, które służą do treningów oraz na których odbywają się zawody wioślarskie. Wśród jezior w zachodniopomorskim, Jezioro Raduń z pewnością zasługuje na uwagę.

Jezioro Łobez

Jezioro polodowcowe, które obejmuje duża powierzchnię. Ze względu na swoje pochodzenie jezioro Łobez cieszy się czystą wodą, co sprzyja różnorodności biologicznej. Na uwagę zasługuje nie tylko kąpielisko, ale również jego otoczenie, szczególnie że wokół jeziora zostały wytyczone szlaki piesze oraz rowerowe.

Jezioro Trzesiecko

Jezioro znajduje się w granicach miasta Szczecinek, co sprawia, że jest oblegane przez jego mieszkańców. Szczególnie w weekendy możemy spotkać tutaj wielu turystów. Niewątpliwą zaletą tego zachodniopomorskiego jeziora jest fakt kursowania po nim tramwaju wodnego.

jeziora w zachodniopomorskim

Jezioro Bytyń Wielki

To sporych rozmiarów jezioro, które może być alternatywą dla zatłoczonych plaż. Znajdziemy tutaj przede wszystkim ciszę i spokój oraz będziemy mogli skorzystać z kąpieli w naprawdę czystej wodzie. Jezioro jest też odpowiednim miejscem do żeglowania.

Jezioro Glinna

Kolejna propozycja dla osób, które chcą uciec od zgiełku i tłumów turystów. Na uwagę zasługuje zróżnicowana linia brzegowa. W jednej części znajdziemy płaskie tereny polne, z innej natomiast strome zbocza, które osiągają nawet 12 metrów wysokości, a z których roztacza się piękny widok na okolicę.

Jezioro Miedwie

Jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym w województwie zachodniopomorskim, a także źródłem wody pitnej dla mieszkańców Szczecina. Poza tym, znajdziemy tutaj kąpieliska publiczne oraz ścieżki piesze przebiegające przez piękne tereny leśne.

Jezioro Drawsko

Jezioro jest centralnym miejscem Pojezierza Drawskiego. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Czaplinek oraz graniczy z kilkoma wsiami letniskowymi. Linia brzegowa jest bardzo zróżnicowana, jednak znajdziemy na niej sporo miejsc gdzie można plażować i wypoczywać, a także takich, gdzie można odpocząć od tłumów.

Jezioro Szmaragdowe

Wyjątkowy sztuczny zbiornik wodny, który charakteryzuje się niesamowitym kolorem wody. Jezioro powstało na skutek katastrofy w kopalni kredy, która została całkowicie zalana. To właśnie węglan wapnia sprawia, że jezioro przybiera przepiękny szmaragdowy kolor.

Jezioro Turkusowe

To jezioro w zachodniopomorskim również związane jest z wydobywaniem kredy. Swój turkusowy kolor zawdzięcza jej dużemu nagromadzeniu na terenie dawnego wyrobiska. Jezioro znajduje się na wyspie Wolin i stanowi część Wolińskiego Parku Narodowego. Do jeziora można dojechać lub dojść szlakiem pieszym.

zachodniopomorskie jeziora

Inne jeziora w zachodniopomorskim

Poza znanymi i obszernymi zbiornikami wodnymi, na obszarze województwa zachodniopomorskiego znajdziemy wiele innych, równie ciekawych jezior. Mogą one być dobrym pomysłem na spacer latem lub jesienią, kiedy to odsłonią przed nami swoje piękno.

Chmiel Duży i Chmiel Mały

Oba jeziora znajdują się na terenie miasta Wałcz i połączone są ze sobą przekopem. Przy jeziorze Chmiel Duży zlokalizowane jest kąpielisko miejskie, natomiast jezioro Chmiel Mały jest otoczone lasem.

Jezioro Czaplineckie

Jezioro Czaplineckie wchodzi w skład obszaru chronionego. Na jego terenie ochronie podlega przyroda, między innymi siedliska.

Jeziora Świdno i Sarcze

Są to jeziora o bardzo czystej wodzie. Nad ich brzegiem można się przespacerować, jednak znajdują się tutaj także dość rozległe kąpieliska.

Jeziora Wełtyńskie

W skład kompleksu jezior wchodzą niewielkie akweny położone między polami. Jest to obszar chroniony ze względu na występowanie ptactwa.

Jezioro Babińskie

Zlokalizowane pomiędzy jeziorem Miedwie oraz drogą S3 jest ciekawym miejscem pod względem krajobrazowym. Przez jezioro przechodzi rzeka oraz liczne kanały.

Jezioro Bagniste

Swoją nazwę wzięło od niedostępnych bagnistych brzegów. Dostępna jest jedynie strona zachodnia. Do jeziora można dotrzeć jedynie ścieżką leśną, ale warto zdobyć się na ten wysiłek, gdyż widoki są naprawdę piękne.

Jezioro Będzin

Jedno z większych jezior zachodniopomorskiego. Jezioro nie posiada infrastruktury turystycznej, można tutaj jednak biwakować na dziko, czy też zatrzymać się na trasie spływu kajakowego.

Jezioro Czajcze

Usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy Wolin, jest uważane za jedno z najpiękniejszych jezior regionu. Co ciekawe, jezioro jest usytuowane kilka metrów pod poziomem morza.

piękne jeziora zachodniopomorskie

Jezioro Jamno

Jest oddzielone od Morza Bałtyckiego jedynie mierzeją, co czyni je jednym z ciekawszych jezior pod względem turystycznym, szczególnie dla osób, które zatrzymują się w pobliskim Mielnie.

Jezioro Kopań

Kolejna ciekawa propozycja dla osób wypoczywających w nadmorskich miejscowościach. Jezioro Kopań położone jest niedaleko Darłowa, jednak jego brzegi nie są łatwo dostępne.

Jezioro Krzywe

Jezior zasługuje na uwagę szczególnie ze względu na swój kształt, przypominający wyglądem podkowę. Jest to jezioro typu szczupakowego.

Jezioro Lubie i Dolina Drawy

Jezioro Lubie i Część Doliny Drawy należą do Obszaru Natura 2000. Jest to obszar chroniony ze względu na występującą tutaj faunę i florę.

Jezioro Ostrowieckie

Jest jednym z większych jezior Pojezierza Pomorskiego. Na środku jeziora usytuowana jest wyspa, będąca jednocześnie rezerwatem. Najłatwiej dostać się nad jezioro od strony wschodniej.

Jezioro Piaseczno

Bardzo urokliwe, położone w lesie jezioro, do którego dostęp jest dość łatwy. Przeznaczone głównie dla wędkarzy oraz osoby ceniące sobie ciszę i spokój.

Jezioro Rakowo

Równie urokliwe jezioro o ciekawej linii brzegowej. Znajdziemy tutaj czystą wodę, piaszczystą plażę oraz stanowiska wędkarskie.

Jezioro Strączyńskie

Akwen zlokalizowany w powiecie wałeckim, jeden brzeg jest zalesiony, na drugim natomiast znajduje się rozległe kąpielisko, trzeba jednak pamiętać o tym, że jest ono niestrzeżone.

To tylko niektóre z zachodniopomorskich jezior, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Istnieje wiele bardziej lub mniej znanych miejsc, które z czasem również warto poznawać, w ten sposób coraz lepiej zaznajamiając się z obszarami przyrodniczymi na terenie całego województwa.