Co jest potrzebne do przedłużenia ważności świadectwa zdrowia dla marynarzy?

Bycie marynarzem to dla wielu osób spełnienie marzeń. Żegluga po międzynarodowych wodach dawać może ogrom satysfakcji. To fakt. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że każdy marynarz musi posiadać odpowiednie dokumenty. Są one ważne, ponieważ tylko na tej podstawie będzie można pomyśleć o tym, aby rozpocząć pracę na statku. Wśród niezbędnych dokumentów należy wymienić m.in. świadectwo zdrowia marynarza.

Kto może zostać marynarzem?

Zanim jednak zostanie wyjaśnione co jest potrzebne do przedłużenia ważności świadectwa zdrowia dla marynarzy, warto przypomnieć informacje odnoszące się do tego, kto tak naprawdę może zajmować stanowiska związane z żeglugą.

Otóż na stanowisko marynarza mogą kwalifikować osoby, które posiadają:  dyplom – dla stanowisk oficerskich, świadectwo dla stanowisk nieoficerskich, świadectwo przeszkolenia, zezwolenie, potwierdzenie uznania. Dopiero będąc w posiadaniu takich dokumentów, jak również stosownego świadectwa zdrowia, można starać się i stanowisko na statkach morskich. A takich ogłoszeń o pracę nie brakuje. Nie tak łatwo będzie się jednak zaokrętować. Co jakiś czas każdy marynarz musi postarać się o przedłużenie ważności swojego świadectwa zdrowia, aby móc dalej wyruszyć w żeglugę.

Przedłużenie wartości świadectwa zdrowia

Do przedłużenia ważności świadectwa zdrowia dla marynarzy są potrzebne aktualne badania zdrowotne. Systematycznie trzeba je wykonywać. Co jaki czas? Każdy dorosły marynarz otrzymuje świadectwo zdrowia na dwa lata. W momencie kiedy owy termin się zbliża, należy udać się do swojego zakładu pracy w celu wydania skierowania na badania. Pomimo tego, że niekiedy ma się do czynienia z naprawdę długimi rejsami, osoba odpowiedzialna za zatrudnienie danego marynarza, musi zorganizować miejsce wydające dokument w języku angielskim i polskim.

Młodsi marynarze, którzy nie ukończyli osiemnastego roku życia, mają świadectwo wydawane na rok. Podobnie jest w przypadku marynarzy powyżej 50 roku życia lub cierpiących na różne choroby. W ich przypadku świadectwo zdrowia może być wydane na okres krótszy. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego z jaką dokładnie sytuacją ma się do czynienia.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://hms-assistance24.com/morskie-swiadectwa-zdrowia-w-gdyni-i-gdansku-i-zakres-oferty-dla-sektora-morskiego,23,pl

Pandemia koronawirusa

Epidemia zdrowo namieszała na świecie. Nie tylko jeżeli chodzi o sytuację w kraju, ale również na wodach. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wielu marynarzy miało problem z powrotem do kraju. W szczególności jeżeli na statku dochodziło do zakażenia. Wyizolowanie osób chorych na tak małej powierzchni nie było tak łatwe.

Na szczęście Polska, jak również wiele innych państw, postanowiło ułatwić nieco procedurę przedłużania ważności stosownych dokumentów dla marynarzy. To dzięki temu osoby zatrudnione na stanowiskach na statkach morskich mogły nadal kontynuować pracę – nawet jeżeli ważność ich dokumentów już wygasła. Tak aby poniekąd umożliwić marynarzom powrót do domów. W wielu sytuacjach było to bowiem bardzo utrudnione. Na szczęście sytuacja w Polsce i w innych miejscach na świecie ulega już znacznej poprawie.