Zachodniopomorskie trasy rowerowe

Turystyka rowerowa cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów. Ci drudzy stanowią bardzo duża grupę osób, która chętnie wyrusza na szlaki kilkudniowe, czy weekendowe. W zachodniopomorskim znajdziemy wiele ciekawych szlaków rowerowych, prowadzących do znanych i pięknych miejsc. Dzięki wykorzystaniu byłej infrastruktury kolejowej, budowa dróg rowerowych jest tańsza, a same ścieżki są na europejskim poziomie. Zapewnia to wygodę jazdy oraz łatwość w przemieszczaniu się pomiędzy określonymi miejscami. Co ciekawe, województwo zachodniopomorskie wraz z małopolskim są najbardziej atrakcyjnymi dla rowerzystów miejscami w Polsce. Jakie główne trasy rowerowe znajdziemy w zachodniopomorskim?

Zachodniopomorska trasa rowerowa Velo Baltica

Najbardziej popularną i najlepiej rozwiniętą trasą rowerową w zachodniopomorskim jest Velo Baltica, która ciągnie się od Świnoujścia, przez całe wybrzeże Morza Bałtyckiego aż do granicy z województwem p0omorskim. Na trasie zlokalizowane są liczne zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje, a także miejsca noclegowe. Ze względu na swoją rozwiniętą infrastrukturę oraz wyjątkowe widoki, trasa Velo Baltica przyciąga wiele rowerzystów. Warto zauważyć, że Velo Baltica jest częścią międzynarodowej trasy rowerowej Eurovelo 10 o nazwie Wokół Bałtyku oraz Eurovelo 13 o nazwie Żelazna Kurtyna.

zachodniopomorskie trasy rowerowe

Zachodniopomorskie ścieżki rowerowe – Blue Velo

Kolejna nie mniej popularna trasa rowerowa w zachodniopomorskim nosi nazwę Blue Velo, choć bywa również nazywana Nadodrzańską trasą rowerową. Jak sama nazwa wskazuje, trasa częściowo wiedzie wzdłuż Odry, a więc również wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, jednak zahacza również  o ciekawsze miejsca znajdujące się nieco na wschód od Odry. Na trasie możemy zobaczyć piękne malownicze miejsca, co przyciąga na nią wielu rowerzystów. Prowadzi ona od Kostrzyna do Międzyzdrojów, a jej długość wynosi 275 km. Niestety nie wszystkie odcinki trasy są zadbane, a gdzieniegdzie infrastruktura wymaga remontu. Na plus przemawia fakt, że większość trasy znajduje się poza drogami publicznymi.

Trasa Pojezierzy Zachodnich

Kolejna trasa rowerowa w zachodniopomorskim wiedzie przez malownicze rejony parków krajobrazowych. Zachodni początek trasa ma w dwóch miejscach – w Szczecinie oraz w okolicach Cedyni. Następnie łączą się one w jedną trasę na wysokości Ińska. Biegnie ona dalej do Szczecinka oraz do granicy województwa. Trasa ta umożliwia rowerową komunikację między dwoma ważnymi ośrodkami – Szczecinem na zachodnim krańcu oraz Szczecinkiem na wschodnim krańcu województwa. Walory przyrodnicze są ogromne, gdyż po drodze przejeżdża się przez kilka parków krajobrazowych oraz innych obszarów bogatych przyrodniczo.

Zachodniopomorska Trasa Wału Pomorskiego

Jeśli przeniesiemy się nieco bardziej na wschód, to przy granicy województwa znajdziemy Trasę Wału Pomorskiego. Łączy ona północną część województwa z jego południowo częścią biegnąc z Darłowa przez Wałcz do Drawieńskiego Parku Narodowego. Część trasy wiedzie przez lasy, co daje niesamowitą możliwość bliskiego obcowania z naturą. Na odcinku od Bornego Sulinowa do Białego Boru trasa pokrywa się z opisaną wcześniej Trasą Pojezierzy Zachodnich.

zachodniopomorskie ścieżki rowerowe

Zachodniopomorska trasa rowerowa Bałtyk – Wałcz

Kolejna trasa mająca swój finał w Wałczu to odcinek łączący Morze Bałtyckie z tym właśnie miastem. Trasa jest również nazywana Starym Kolejowym Szlakiem, gdyż wykorzystuje pozostałości po infrastrukturze kolejowej. Ma ona dwie odnogi, z których jedna ma swój początek w Mielnie, a druga w Kołobrzegu. Łączą się one na wysokości Białogardu i biegną dalej na południe aż do miejscowości Wałcz. Ścieżka jest bardzo zróżnicowana pod względem krajobrazowym, gdyż na początku oferuje widoki na morze, następnie na moreny oraz pojezierza, a w końcu na doliny i lasy, co czyni ją jedną z bardziej malowniczych tras rowerowych w zachodniopomorskim. Część trasy obejmuje odcinki piaszczyste oraz ścieżki gruntowe.

Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego

O przebiegu trasy nie trzeba zbyt dużo mówić, gdyż jak sama nazwa wskazuje biegnie ona wokół Zalewu Szczecińskiego. Jej większa część znajduje się w Polsce, jeśli jednak chcemy pokonać całą trasę, musimy wjechać na terytorium Niemiec. Widoki na tej trasie są bardzo malownicze, a każda część zalewu oferuje nam bogactwo przyrody, między innymi ptactwa oraz przepiękne zachody słońca.

Trasa Doliny Tywy

Trasa ta może być swego rodzaju alternatywą dla rowerzystów podróżujących z Kostrzyna do Szczecina, gdyż ma ona swój początek właśnie w Kostrzynie. W Gryfinie trasa się kończy, jednak jej przedłużeniem może być trasa Nadodrzańska, która doprowadzi nas aż do Szczecina. Jest to jedna z ciekawszych tras, na których znajdziemy w większości utwardzone drogi gruntowe. Biegnie ona poprzez tereny rolnicze i leśne, a jedną z największych atrakcji może być największa na Pomorzu Zachodnim winnica znajdująca się w okolicach wsi Lubanowo.

zachodniopomorskie szlaki rowerowe

Trasa Szczecin – Kołobrzeg

Ta trasa rowerowo ma za zadanie łączyć dwa większe miasta w województwie zachodniopomorskim – Szczecin oraz Kołobrzeg. Jest skonstruowana w taki sposób, aby można było jak najszybciej przemieścić się między miastami, co nie znaczy, że jest ona pozbawiona walorów przyrodniczych. Wiedzie przez malownicze tereny, choć częściowo pokrywa się z drogami publicznymi.

Trasa Pałaców i Zamków

Zupełnie inną trasą rowerową w zachodniopomorskim jest Trasa Zamków i Pałaców. To coś dla wielbicieli historii i zabytków. Trasa zaczyna się w Wolinie i prowadzi przez mniej uczęszczane przez turystów rejony. Ze względu na sporą odległość od morza są one dość często pomijane, a trasa ma na celu ich spopularyzowanie. Główną atrakcją są tutaj wspomniane w nazwie zamki i pałace, a także ruiny tego rodzaju miejsc. Na trasie znajdziemy także zabytkowe elektrownie wodne.

Trasa Dolina Regi

Kolejna trasa przebiega przez Drawieński Park Narodowy, jest więc bardzo urozmaicona pod względem krajobrazowym. Trasa ma swój początek w Mrzeżynie i biegnie wzdłuż doliny rzeki Drawy, następnie przecina drogę krajową numer 10 i prowadzi do Drawieńskiego Parku Narodowego. Łączy się ona z innymi trasami rowerowymi, między innymi z trasą pałaców i zamków, a także z trasą pojezierną.

ścieżki rowerowe w zachodniopomorskim

Trasa Doliny Płoni

Inna malownicza trasa prowadzi wzdłuż doliny rzeki Płoni. Zaczyna się ona na Pojezierzu Myśliborskim i biegnie wzdłuż jeziora Miedwie. Trasa prowadzi do Szczecina, a następnie łączy się z trasą wokół zalewu szczecińskiego, prowadząc aż do Morza Bałtyckiego.

Trasa Zwiniętych Torów

Do budowy tej trasy również wykorzystano fragmenty byłej infrastruktury kolejowej, przy czym jej północna część biegnie głównie wzdłuż nasypu kolejowego. Jej początek pokrywa się z trasą Bałtyk – Wałcz. Rozdzielenie tras następuje na wysokości Białogardu. Następnie prowadzi ona do Szczecinka, gdzie łączy się z innymi trasami rowerowymi.

Inne trasy rowerowe w zachodniopomorskim

Poza głównymi, wymienionymi wyżej trasami rowerowymi zachodniopomorskie oferuje również wiele innych lokalnych ścieżek rowerowych. O ile wymienione wyżej trasy obejmują odcinki o długości kilkuset kilometrów, o tyle trasy lokalne to odcinki o długości kilku, kilkunastu, czasem kilkudziesięciu kilometrów. Niemniej jednak będą one dobrym miejscem na trening dla początkujących rowerzystów i dobrym przygotowaniem na dłuższą wyprawę rowerową po jednym ze wspomnianych wyżej szlaków.