Zachodniopomorskie – co warto zobaczyć

Zachodniopomorskie jest województwem, w którym znajdziemy wiele zabytków pochodzących z różnych wieków. Mogą one nam przybliżyć historię każdego z odwiedzanych miast czy miejsc. Poza tym, w województwie tym znajdują się inne ciekawe miejsca, niekoniecznie związane z historią, które również zasługują na naszą uwagę. Przyjrzyjmy się bardziej i mniej znanym miejscom w zachodniopomorskim, które warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć w zachodniopomorskim

Na początek zwróćmy uwagę na zabytki, gdyż to one w niemy sposób mogą opowiedzieć nam wiele ciekawych historii. Ich zwiedzanie może być nie tylko pouczające, ale również może sprawić, że dana historia zainteresuje nam, a my sami będziemy mogli utożsamić się z postaciami, które zamieszkiwały dane okolice w minionych epokach.

Stolica województwa – Szczecin i jego uroki

Jako stolica województwa, Szczecin jest miastem o sporych rozmiarach i równie dużej ilości mieszkańców. W sezonie spotkamy tu również wielu turystów. Na uwagę zasługuje centrum miasta oraz nabrzeże. Na tym ostatnim znajdziemy wiele ważniejszych budynków, takich jak chociażby Akademia Morska, czy Muzeum Narodowe. Będąc w tym mieście nie sposób nie zahaczyć o Zamek Książąt Pomorskich, który jest otwarty dla zwiedzających. Kolejna atrakcja Szczecina to Bulwar Piastowski oraz starówka, na której możemy odpocząć w otoczeniu nowoczesności połączonej ze stylem vintage. Warto również odwiedzić schron pod Szczecinem, który ciągnie się od dworca aż do centrum i posiada swój niesamowity klimat.

Wolin i Woliński Park Narodowy

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w zachodniopomorskim jest wyspa Wolin oraz znajdujący się na niej park narodowy. Możemy postawić na bierne spędzanie czasu na plaży, jednak dużo ciekawszym rozwiązaniem będzie połączenie takiego wypoczynku ze spacerami po parku, czy wejściem na szczyt Kawczej Góry po 267 schodach. Będąc na wyspie warto odwiedzić również zagrodę żubrów (szczególnie jeśli wybieramy się tam z dziećmi) oraz wybrać się nad jezioro Turkusowe w Wapnicy, które zachwyca swoim turkusowym kolorem.

ciekawe miejsca zachodniopomorskie

Kaplica Templariuszy

Chyba każdy z nas słyszał co nieco o templariuszach. Zakon ten pozostawił po sobie pamiątkę w Chwarszczanach. Kaplica wybudowana została w drugiej połowie XIII wieku jako budynek kamienny. Następnie, w XIV wieku na jej miejscu powstała świątynia ceglana w stylu gotyckim. Stoi ona po dziś dzień i aktualnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Turystów zachwyca bogatymi zdobieniami, a na uwagę zasługuje również jej wysokość sięgająca 25 metrów.

Muzeum Oręża Polskiego

Kołobrzeg to miasto o wielu obliczach. Znajdziemy tutaj wiele zabytków, a także atrakcji turystycznych. Eksponaty pochodzące z czasów wojennych znajdziemy w Muzeum Oręża Polskiego. Jest ono podzielone na kilka działów znajdujących się w różnych miejscach miasta. Poza samym orężem, w niektórych z nich znajdziemy eksponaty meteorologiczne, a także dowiemy się nieco więcej na temat historii miasta.

Miejscowość Czaplinek

Miasto samo w sobie jest ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w województwie zachodniopomorskim. Jego układ urbanistyczny opiera się na stylu średniowiecznym, a większość budynków, które znajdują się na rynku pochodzi z XIX wieku. Najciekawsze z nich to między innymi ratusz, kościół neoromański oraz drewniana dzwonnica. Poza tym, niedaleko jeziora Drawsko znajdziemy rekonstrukcję warowni Sławogród, pochodzącej z czasów średniowiecza.

Trzęsacz – ruiny kościoła

Jest to jeden ze starszych zabytków, które zachowały się w województwie zachodniopomorskim. Kościół powstał na przełomie XIV i XV wieku w odległości 2 kilometrów od klifu. Po pewnym czasie, w roku 1868 budynek dzielił od klifu jedynie 1 metr i w tamtym czasie został on zamknięty dla wiernych. Niedługo potem nastąpiło pierwsze osuwisko, zabierając ze sobą północną ścianę budynku. Obecnie zachowała się tylko ściana południowa, a raczej jej fragment, zabezpieczony przed kolejnymi osuwiskami.

Muzeum Bursztynu

Do ciekawych miejsc w zachodniopomorskim można zaliczyć również Muzeum Bursztynu. Dowiemy się w nim w jaki sposób powstał bursztyn bałtycki, a także będziemy mieli możliwość zobaczenia okazów o różnej wielkości, największy z których waży niemal 3 kilogramy.

Zachodni kraniec Polski

Innym miejscem w zachodniopomorskim, które warto odwiedzić jest punkt najdalej wysunięty na zachód, który znajduje się pod Osinowem Dolnym. Z myślą o turystach przygotowano tutaj pamiątkowy kamień, z którym można się sfotografować, flagę Polski, a także mapę turystyczną. Warto przyjrzeć się także mostowi, który stanowi polsko – niemieckie przejście graniczne.

Miasto Moryń

Nieco mniej znaną, ale z pewnością zasługującą na uwagę atrakcją turystyczną jest miasto Moryń. Na jego terenie oraz w okolicach znajdziemy kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich będzie kościół romański powstały w XIII wieku. Poza tym, warto zobaczyć mury miejskie, budynki z XVIII oraz XIX wieku i ruiny zamku. Fanom przyrody natomiast z pewnością spodoba się położony nieopodal bluszczowy las.

ciekawe miejsca w zachodniopomorskim

Ciekawe miejsca – zachodniopomorskie

Oprócz tych typowych miejsc oferujących zwiedzającym ciekawe przeżycia, na mapie województwa zachodniopomorskiego możemy znaleźć również miejsca mniej typowe, opowiadające nieco inne historie, niż te, do których przywykliśmy. Naszym zdaniem, na uwagę zasługują szczególnie 3 z nich, które są miejscami nietypowymi, czasami nawet tajemniczymi. Poniżej przedstawiamy ich krótki opis.

Fabryka benzyny syntetycznej

Benzyna syntetyczna była alternatywą dla tej tradycyjnej i stanowiła paliwo ciekłe produkowane z węgla. Fabryka znajdująca się w Policach w głównej mierze zaopatrywała niemieckie wojsko, które nie miało dostępu do ropy naftowej. Aktualnie po fabryce pozostał tylko budynek, który z czasem coraz bardziej się rozpada.

Nadmorski Bór Bażynowy

Nadmorski Bór Bażynowy to kolejne z ciekawych miejsc w zachodniopomorskim, tym razem położone w okolicach miejscowości Mrzeżyno. Jest to rezerwat przyrody, który ma na celu zachowanie specyficznych dla tego regionu drzew i roślin, a także stanowiska leśne na wydmach. Ciekawe miejsce dla osób ceniących spokój oraz lubiących spędzać czas na łonie natury.

Kamienne Kręgi Gotów

Województwo zachodniopomorskie oferuje nam również nieco innych rodzaj miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich z pewnością będą kamienne kręgi znajdujące się w Grzybnicy. Ich historia oraz znaczenie rytualne nie jest do końca znane, jednak dzisiaj stały się one atrakcją przyciągającą wielu turystów. Oprócz 5 kręgów można tu zobaczyć 2 kurhany i około 30 budowli nagrobkowych.