Zachodniopomorski ośrodek wczasowy stał się epicentrum zatrucia salmonellą

Nastąpiła szeroko zakrojona epidemia salmonelli w ośrodku turystycznym w Pogorzelicy, znajdującym się na terenie zachodniopomorskiego województwa. W dniu środowym, sanepid z Szczecina potwierdził, że przyczyną był ten właśnie rodzaj bakterii. Całość zdarzenia dotknęła ponad setkę osób, z których kilku musiało zostać przyjętych do szpitala.

Badania laboratoryjne prób bakteriologicznych wykazały, że przyczyną masowego zatrucia było wystąpienie salmonelli – takie informacje przekazała w środę Małgorzata Kapłan, pełniąca funkcję rzeczniczki prasowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Szczeciński sanepid rozpoczął proces dochodzenia epidemiologicznego w ośrodku położonym w Pogorzelicy, kiedy to w niedzielę został poinformowany o podejrzeniu masowego zatrucia pokarmowego obejmującego co najmniej kilkadziesiąt osób.

Pogotowie ratunkowe zostało wezwane do kilku osób, reszta zgłosiła się sama do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dniach następujących po incydencie, liczba osób zarażonych rosła. W środę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o łącznej liczbie 122 osób zdiagnozowanych z salmonellą.