Piękny i zadbany ogród to marzenie wielu z nas. Niestety niesie on ze sobą konieczność ponoszenia dużych nakładów pracy, czasu i siły związanych z jego codzienną pielęgnacją. Należy również pamiętać o tym, że mimo zaangażowania oraz sporych kosztów, w niektórych sytuacjach wygląd ogrodu, w tym zwłaszcza jego ściółki pozostawia wiele do życzenia. Wówczas idealnym rozwiązaniem okazuje się sztuczna trawa ogrodowa.
Historia sztucznej trawy
Obecnie stosowana sztuczna trawa różni się diametralnie od tej, która wykorzystywana była przed laty. Wraz upływem czasu zmieniał się bowiem nie tylko jej wygląd, ale również technologia wykonania. Początki sztucznej trawy sięgają lat 60. XX wieku. Wtedy to bowiem amerykański naukowiec wraz z grupą badaczy stworzył pierwszą sztuczną murawę boiska. Choć początkowo, trawa była kładziona bezpośrednio na beton, a jej źdźbła były mało wytrzymałe, wraz z upływem czasu i rozwojem technologii zagościła ona nie tylko na boiskach piłkarskich całego świata, ale również w przydomowych ogrodach.
Różnorodne zastosowania i rodzaje sztucznej trawy ogrodowej
Obecnie stosowana sztuczna trawa ogrodowa jest wykonywana z elastycznego tworzywa tworzącego podkład oraz wetkanych pojedynczych pasm włókien monofilamentowych lub taśm fibrylowanych, które do złudzenia przypominają naturalne źdźbła trawy. Dzięki temu sztuczna trawa do ogrodu jest miękka i delikatna, a jednocześnie sprężysta i odporna na ugniatanie. Ponadto, klient ma możliwość wyboru nie tylko długości i grubości źdźbła, ale również jego koloru począwszy intensywnienie zielonego, aż po niebieski, żółty, czarny i czerwony.
Rodzaje sztucznej trawy
Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów, które różnią się wyglądem oraz ceną. Można zatem wyróżnić trawę wykonaną z włókien o niedużej wysokości, która znajduje zastosowanie w ogródkach restauracyjnych, miejscach relaksu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, jak również jako tło dla wydarzeń biznesowych oraz ekspozycji produktów na targach lub w galeriach sztuki. Wysokiej jakości trawy, które w dotyku przypominają leśny mech i cechują się aksamitnymi i dłuższymi włóknami polecane są do ogrodów, na taras oraz na balkon. Tańsze, lecz mimo to dobrej jakości produkty, doskonale sprawdzą się w nieruchomościach komercyjnych oraz w miejscach przeznaczonych dla dzieci, w tym placach zabaw i parkach. Ponadto, sztuczna trawa ogrodowa z powodzeniem wykorzystywana może być na polach golfowych, boiskach do tenisa, na siłowniach, w hokeju na trawie czy w lekkoatletyce, a nawet w przestrzeni miasta przy drogach lub torach tramwajowych.
Sztuczna trawa ogrodowa – zalety
Sztuczna trawa ogrodowa do złudzenia przypomina naturalną darń. Produkt sprawdza się doskonale w małych i dużych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynku. Sztuczna trawa do ogrodu jest odporna na negatywne działanie promieni słonecznych i innych szkodliwych czynników zewnętrznych i niezależnie od nich zachowuje swoje właściwości i głęboki kolor. Ponadto, założenie trawnika nie jest kłopotliwe oraz powalana na zaoszczędzenie czasu oraz znaczne oszczędności, ponieważ nie wymaga ponoszenia opłat z tytułu nawadniania czy nawożenia. Ponadto, sztuczna trawa ogrodowa nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, przepuszcza wodę i nie powoduje jej zastoju oraz jest odporna nawet na wzmożoną eksploatację. Jest również produktem ekologicznym, ponieważ nie wymaga zużycia wody, nawozów lub środków chwastobójczych i jest wykonana z materiałów nadających się do recyklingu.