Zamknięcie trzech kąpielisk na Pomorzu z powodu zakwitu sinic

Tego dnia na terenie Pomorza, konkretnie w powiatach kartuskim, chojnickim oraz słupskim, decyzją sanepidu do godziny 12:00 nastąpiło zamknięcie trzech miejsc przystosowanych do kąpieli. Powodem była obecność niebezpiecznego dla zdrowia zjawiska, jakim jest zakwit sinic.

Państwowa Inspekcja Sanitarna za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej przekazała informację, mówiącą o nieprzydatności do kąpieli wód zlokalizowanych w trzech pomorskich kąpieliskach.

Według opublikowanego stanowiska inspekcji sanitarnej, sytuacja nie zmieniła się od poprzedniego dnia i nadal zachodzi zakaz kąpieli. Zakaz ten dotyczy kąpieliska miejskiego w Chmielnie usytuowanym w powiecie kartuskim, kąpieliska znajdującego się w Małych Swornegatach – powiat chojnicki oraz kąpieliska położonego w Obłężu, na terenie powiatu słupskiego.

Dane opublikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny na jego stronie internetowej wskazują, że w każdym innym miejscu na Pomorzu przeznaczonym do kąpieli – czy to nad Bałtykiem, czy przy jeziorach – którymi opiekuje się straż miejska, nie stwierdzono obecności sinic. Woda w tych miejscach jest czysta i bezpieczna do korzystania przez plażowiczów.