Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zwiedzanie zamków to jedna z wielu propozycji na udane wakacje. Na szczególną uwagę zasługują te obiekty, które zachowały się do czasów obecnych w dobrym stanie i można je oglądać zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Jeszcze lepiej, jeśli zamek taki jest położony w jednej z turystycznych miejscowości, która poza tym zapewni nam inne atrakcje. Właśnie tak jest w przypadku Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Budynek jest bardzo dobrze zachowany, a po jego zwiedzaniu możemy przyjemnie spędzić czas na innych aktywnościach. Tak naprawdę wielu przyjeżdża do Darłowa jedynie nad morze, warto jednak poświęcić chwilkę czasu, aby obejrzeć wspomniany zamek i zapoznać się z jego historią.

Historia zamku w Darłowie

Zacznijmy od początku, a więc od najwcześniejszej historii powstania zamku i jego dziejów. Rozpoczęcie budowy zamku datuje się na rok 1352, kiedy to nad ziemiami tymi panował Bogusław V. Wybudował on zamek w stylu gotyckim na planie kwadratu, który jest jedynym takim obiektem w okolicy nadmorskiej. Z czasem zamek przeszedł wiele modyfikacji i przebudowy, a po roku 1700 zaczął służyć jako magazyn oraz więzienie, a po roku 1800 jako szpital dla żołnierzy Napoleona. Wraz z upływem lat zamek przechodził z rąk do rąk, aż w roku 1930 postanowiono otworzyć w nim muzeum, które funkcjonuje tutaj do dnia dzisiejszego. W czasie II wojny światowej zamek nie uległ zniszczeniu, dzięki czemu możemy go dzisiaj podziwiać w oryginalnym kształcie.

Jak zwiedzać zamek

Jak już wspomnieliśmy, obecnie w zamku mieści się muzeum, dlatego też stosunkowo łatwo jest zapoznać się z jego historią. Poza tym znajdziemy tam różnego rodzaju artefakty pochodzące z różnych epok na przestrzeni których zamek w Darłowie odgrywał ważną rolę. Poza tym z muzeum możemy zwiedzać części nie tylko historyczne. Znajdziemy tutaj również wystawę ptaków, a także wystawę morską, na którą składa się kilka działów. Jeśli chodzi o samą budowę zamku, warto przyjrzeć się jego architekturze, która z pewnością przyciąga uwagę swoim nietuzinkowym wyglądem.