Zakaz wstępu do lasów powiatu polickiego z powodu pomoru świń

Rozprzestrzenianie się afrykańskiego wirusa pomoru świń (ASF) wśród dzikiej populacji spowodowało konieczność wprowadzenia zakazu dostępu do lasów na obszarze powiatu polickiego. Informację o tym podało Nadleśnictwo Trzebież na swojej stronie internetowej, zaznaczając, że ograniczenia obowiązują aż do ich odwołania.

Sytuację wywołaną rozprzestrzenianiem się ASF skomentował także wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki. W efekcie decyzji administracyjnej, dostęp do terenów leśnych powiatu polickiego został czasowo zawieszony. Jednak wyjątek stanowią niektóre obszary, takie jak szlaki turystyczne i rowerowe, atrakcje turystyczne czy parkingi leśne.

„Mimo wprowadzenia restrykcji, nadal dostępne są drogi, szlaki turystyczne i rowerowe. Można na nich swobodnie przebywać, przechodzić i jeździć. Niemniej jednak, do momentu odwołania lub zmiany rozporządzenia, zabrania się zbierania grzybów” – wyjaśnia Tomasz Kulesza z Nadleśnictwa Trzebież w rozmowie z PAP.

Należy zauważyć, że podobne ograniczenia wprowadzane były wcześniej w innych miejscach województwa zachodniopomorskiego, na przykład na terenie powiatu gryfińskiego.