Zabytki i atrakcje turystyczne Koszalina

Koszalin to obok Szczecina największe miasto na pomorzu zachodnim. Kryje w sobie wiele atrakcji i zabytków, które każdego roku przyciągają turystów z różnych zakątków kraju.

Dużym atutem miasta, poza licznymi atrakcjami jest ponadto bliskość morza. Do pobliskiego Mielna dostać się można w zaledwie kwadrans, a w sezonie kursuje tam wiele autobusów. Zajmiemy się jednak tym, co znaleźć można w Koszalinie, a naprawdę jest na czym zawiesić oko.

Zabytki Koszalina

W centralnym puncie Starego Miasta znajduje się Rynek Staromiejski. Główną budowlą, którą tam zobaczymy jest ratusz z przeszkloną klatką schodową, przypominającą wieżę. Wybudowano go w roku 1962 i co ciekawe jest już szóstym ratuszem w dziejach miasta. Będąc w Koszalinie warto odwiedzić też muzeum, w którym eksponowane są zbiory etnograficzne z miasta oraz jego regionu. Występują tam również liczne eksponaty archeologiczne oraz wystawy przedstawiające historię Koszalina oraz pomorza.

Park Książąt Pomorskich

Odpoczynek i relaks zapewnia z kolei Park Książąt Pomorskich, rozciągający się wzdłuż Dzierżęcinki. Najstarsza jego część, czyli aleja wzdłuż murów miejskich urządzona została w latach dwudziestych XIX wieku. W pobliżu parku znajduje się ponadto świeżo wyremontowany amfiteatr, w którym corocznie odbywa się festiwal kabaretowy oraz wiele koncertów muzycznych.

Ptaki Hasiora w Koszalinie

Na przedmieściach Koszalina, od strony drogi wylotowej na Słupsk znajdują się ponadto Ptaki Hasiora, czyli rzeźba zadedykowana „Tym Którzy Walczyli o Polskość i Wolność Pomorza”. Wykonana została przez Władysława Hasiora w 1982 roku. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się natomiast budynki Politechniki Koszalińskiej.

Góra Chełmska

Będąc w Koszalinie na nieco dłużej warto również odwiedzić Górę Chełmską. Podobnie jak Ptaki Hasiora znajduje się ona na obrzeżach miasta od strony Słupska. W jej sercu zlokalizowane jest Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne, którego inicjatorem jest Szensztacki Instytut Sióstr Maryi. Jest to zatem miejsce szczególne dla osób religijnych oraz lubiących bliskość natury. Na Górze Chełmskiej znajduje się ponadto wieża widokowa o wysokości nieco ponad trzydziestu metrów. Po wejściu na nią ujrzeć można piękną panoramę miasta oraz okolic.

Zalew Wodna Dolina

Ciekawym miejscem w Koszalinie na odpoczynek i relaks jest zalew Wodna Dolina. Znajduje się tam sztuczny zbiornik wodny, przy którym zlokalizowano piaszczystą plażę, kąpielisko oraz plac zabaw dla dzieci. Miłośnicy sportu odwiedzają to miejsce także ze względu na małą, plenerową siłownię oraz boisko do siatkówki plażowej. Ciekawą opcją jest ponadto wypożyczalnia kajaków oraz wyciąg wakeboardowy. Innymi atrakcjami w Koszalinie, które warto zobaczyć są ponadto Dom Kata oraz zaprezentowane na zdjęciu Koszalińskie Lwy.