Wodne atrakcje Szczecina. Co zwiedzieć i gdzie się udać?

Szczecin jest jednym z najciekawiej położonych miast w Polsce. Stolica województwa zachodniopomorskiego ma wiele do zaoferowania turystom i mieszkańcom w zakresie zabytków czy ciekawych miejsc, ale także okolic związanych ze zbiornikami wodnymi i rzekami. Gdzie się udać i co zobaczyć w Szczecinie?

Niektórzy twierdzą, że Szczecin ma naturalną drogę dostępu do morza Bałtyckiego. Nic jednak bardziej mylnego – wystarczy spojrzeć na mapę, aby dowiedzieć się, że nie jest to prawda. Nie zmienia to jednak faktu, że w bezpośrednich okolicach tego miasta można spotkać wiele przyjemnych do odwiedzenia miejsc.

Odra i Szczecińska Wenecja

Stolica województwa zachodniopomorskiego jest przecinana przez Odrę, której uroki najlepiej oceniać z wysokości tarasów Wałów Chrobrego. Warto również udać się na rejs, gdzie można spotkać wrak 90-metrowego tankowca „Ulrich Finsterwalder”, do którego zatopienia na jeziorze Dąbie doszło podczas drugiej wojny światowej. Wokół Odry znajdziemy jeziora Głębokie, Dziewoklicz i Miedwie.

Turyści chętnie odwiedzają również Szczecińską Wenecję, do której można dopłynąć dzięki ofercie Miejskich Wycieczek Kajakowych, ale także dotrzeć pieszo przez most na wyspę Jaskółczą. Dzięki pięknemu zagospodarowaniu terenu miejsce to kojarzone jest często właśnie z Wenecją.

Łasztownia i jezioro Szmaragdowe

Coraz większą popularnością cieszy się ponadto wyspa Łasztownia, której nazwa dotyczy miejsca wyładowywania i załadowywania towarów na statki w miastach portowych. Przepiękny efekt w godzinach nocnych robią zabytkowe oświetlone dźwigi na nabrzeżu Starówka, które nierzadko nazywane są „dźwigozaurami”.

W dzielnicy Zdroje z kolei znajduje się jezioro Szmaragdowe, które zgodnie z nazwą ma szmaragdowy odcień. Położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa i powstało w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się kopalnia kredy. Na jej dnie w dalszym ciągu spoczywają fragmenty maszyn górniczych. Wokół zbiornika znajduje się mnóstwo terenów zielonych.