TOP 8: najważniejsze atrakcje Szczecina

Kusi cennymi zabytkami oraz malowniczymi zakątkami, które z pewnością warto lepiej poznać. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki dotrze do Szczecina, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w tym mieście? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób spędzić wolny czas w tym miejscu?

8. Cmentarz Centralny

Choć cmentarze stanowią grupę dość specyficznych zabytków, Cmentarzowi Centralnemu w Szczecinie z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Zajmuje on powierzchnię 167 ha i jest jedną z największych nekropolii na świecie (a jednocześnie największą w Polsce). Na jego terenie spoczywa około 300 tysięcy osób, a że sam cmentarz bardziej przypomina park niż nekropolię, spacer po jego terenie może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.

7. Kamienica Loitzów

Ta późnogotycka kamienica mieszczańska jest bardzo ważnym zabytkiem architektury, przypomina też o rodzinie, która w dziejach Szczecina odegrała rolę bardzo ważną. Rodzina Loitzów, wpływowych bankierów i kupców, swą zamożność najlepiej podkreśliła okazałą kamienicą. Jej elewacja do dziś robi ogromne wrażenie na zwiedzających, a liczne detale architektoniczne skutecznie przyciągają uwagę miłośników sztuki.

6. Brama Królewska

Barokowa Brama Królewska, wzniesiona w latach 20. XVIII wieku, jest cenną pamiątką po dawnych fortyfikacjach ziemnych Szczecina. Do dziś pięknie prezentują się jej szczyty, ozdobione przedstawieniami Marsa, Herkulesa oraz pruskiego orła.

5. Ratusz

Budynek ten może się pochwalić historią sięgającą XV wieku, choć jego obecny wygląd to zasługa prac wykonanych w XVII stuleciu. Dziś w budynku, wznoszonym z myślą o władzach miasta, mieści się Muzeum Historii Miasta Szczecina, którego zbiory pomogą nam zdobyć wiele cennych informacji o tym mieście i jego historii.

4. Gmach Filharmonii Szczecińskiej

Ten nowoczesny gmach jest jednym z najnowszych elementów w panoramie miasta. Chętnie zaglądają tu miłośnicy muzyki, choć Filharmonia Szczecińska, ze względu na swa formę, skutecznie przyciąga też do miasta osoby zainteresowane współczesną architekturą. Galeria i dwie sale koncertowe – oto główne atrakcje, które czekają na gości w tym miejscu.

3. Wały Chrobrego

Obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Szczecinie jest spacer po Wałach Chrobrego. Powstały one w latach 70. XIX wieku w miejscu, w którym wcześniej funkcjonował fort Leopolda. Przy wałach tych stanęły z czasem tak ważne i okazałe gmachy, jak gmach Akademii Morskiej czy budynek Muzeum Narodowego.

2. Katedra św. Jakuba Apostoła

Dzieje tego zabytku sakralnego sięgają XII wieku, a wystrój jego wnętrza może oczarować każdego z nas. To właśnie w tym kościele znajduje się największy witraż na terenie Pomorza Zachodniego. Przedstawiono na nim Matkę Boską z Dzieciątkiem, Ducha Świętego oraz ludzi, którzy w dziejach tej części kraju odegrali ważną rolę. Na uwagę zasługują tu również takie dzieła sztuki, jak tryptyk z Lubeki, pochodząca z XV wieku Pieta oraz ciekawa kolekcja płyt nagrobnych. Warto tu również zwrócić uwagę na relikwiarze św. Ottona i św. Wojciecha, przy których tak chętnie zatrzymują się zwiedzający świątynię wierni.

1. Zamek Książąt Pomorskich

To najważniejszy zabytek, jakim może się pochwalić Szczecin, oraz atrakcja, którą skutecznie promują wszystkie przewodniki turystyczne po tym mieście. Ta potężna budowla przyciąga pięknym dziedzińcem oraz Wieżą Dzwonów, która świetnie sprawdza się jako punkt widokowy. Zamek ten jest znany również jako siedziba interesującej placówki muzealnej, dzięki której turyści mogą w przyjemny sposób poszerzać swą wiedzę na temat Szczecina i jego historii.

Szczecin to coraz bardziej atrakcyjny cel turystycznych wypraw, a liczne atrakcje i dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawiają, że chętnych na odwiedzenie tego miasta nie brakuje. W tym ośrodku miejskim nudzić się nie można, a spacery po jego terenie stać się mogą dla każdego z nas wspaniałą lekcją historii.