Polskie zamki – Szczecin

Na długiej liście zabytków, którymi może nas oczarować Szczecin, miejsce bardzo ważne zajmuje Zamek Książąt Pomorskich. To cenny zabytek, którego w czasie historycznej wycieczki po tej części kraju nie można pominąć, oraz obiekt, na terenie którego każdy z nas może spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Z jakich względów warto mu poświęcić swój czas?

Zamek Książąt Pomorskich – duma Szczecina

Zamek w Szczecinie dumnie wznosi się nad doliną Odry i w ciekawy sposób przypomina nam o dawnych panach tego miasta. Wiadomo, że pierwotnie rezydencja ta była własnością rodu Gryfitów, którzy rządzili na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Dziś zamek służy jako siedziba wielu instytucji kulturalnych, a w jego murach czekają m.in.: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film oraz pracownia, która w swych działaniach skupia się na konserwacji dzieł sztuki. Z myślą o turystach przygotowano tu również trasę turystyczną, którą można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się na historyczny spacer po tej okazałej rezydencji?

Z kart historii – co warto wiedzieć na temat przeszłości tej rezydencji?

Zamek w Szczecinie jest piękna budowlą, mogącą się pochwalić historią sięgającą połowy XIV wieku. To właśnie wtedy rozpoczęto budowę rezydencji, która przez kilka kolejnych wieków miała służyć Gryfitom. W początkach XV wieku zamek, w czasach księcia Kazimierza V, został rozbudowany. Po raz kolejny zamek powiększono w XVI wieku, nadając mu przy okazji renesansową formę. Jeszcze w XVIII wieku zamek został powiększony o jedno skrzydło (dziś służące jako muzeum), dzięki czemu na terenie kompleksu powstał dodatkowy dziedziniec, zwany „małym”. Choć w czasie wojen prowadzonych w XX wieku zamek ten został dość poważnie zniszczony, do dziś można cieszyć swe oczy jego widokiem. To zasługa prac, które przeprowadzono tu w latach 60-tych XX wieku. Dzięki nim zamek stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Szczecina oraz miejscem, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas.

Jakie atrakcje czekają na turystów w zamkowych murach?

Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie może każdemu z nas dostarczyć wiele wrażeń. Nie brak tu skarbów, które oczarują miłośników historii oraz detali, które zafascynują amatorów architektury. Duży dziedziniec z Wieżą Zegarową, Wieża Więzienna oraz Wieża Dzwonów – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Nie lada gratką dla każdego może się też okazać spacer po małym dziedzińcu oraz wizyta w tak pięknym wnętrzu, jakim jest sala księcia Bogusława X. Na turystów – historyków czeka tu wystawa „Na dworze książąt pomorskich”, wielkie wrażenie może też zrobić ekspozycja w Celi Czarownic, w której skupiono się na dawnych narzędziach tortur. Dawne mapy Księstwa Szczecińskiego, zabytkowe sarkofagi oraz epitafia – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić szczeciński zamek.

Szczecin to wspaniałe miasto, a historyczne wycieczki po jego terenie będą dla każdego z nas wyjątkową przygodą. Warto w porę znaleźć tanie noclegi na terenie tego miasta i zaplanować dłuższy wypoczynek na jego terenie. Będzie to szansa na zapoznanie się z pięknem tego grodu oraz z jego zabytkami, a przede wszystkim na spokojne zwiedzenie jego placówek muzealnych. Tu, w malowniczej dolinie Odry, każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji, dzięki którym spędzi w Szczecinie wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób.

One thought on “Polskie zamki – Szczecin

Dodaj komentarz