Perła architektury – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Historia tego zamku jest długa, ponieważ sięga już IV wieku. Przez te wszystkie lata dokonywano jego rozbudowy, z każdą zmianą stawał się coraz piękniejszy i potężniejszy. Dotykały go jednak również złe chwile, kiedy to trawił go pożar, był bombardowany czy grabiony. Mimo różnych przejść i bagażu doświadczeń istnieje i cieszy oczy mieszkańców Szczecina i gości.

Zamek zawdzięcza swój początek księciu Barnimowi III, który to w latach 1346-47 wzniósł trójdzielny dom z kamiennymi fundamentami stojący właśnie w miejscu ówczesnej budowli. Ów książę nie spoczął jednak na laurach, dobudowując już w 1365 roku drugą część mieszkalną wraz z Wieżą Więzienną. Całość zamknął wielkimi obronnymi murami.

Po śmierci księcia jego miejsce dzielnie zajął książę Bogusław X, nadal rozbudowując zamek. Los jednak nie był dla niego łaskawy, ponieważ niedługo potem rezydencja stanęła w płomieniach. Nie poddano się jednak i kolejny władca podjął dalsze działania w kwestii rozbudowy. Zamek zaczął nabierać bardziej pałacowego charakteru, dzięki m. in. sklepieniom kryształowym, które w tamtych czasach były szczytem ówczesnej mody. Na środku dziedzińca postawiono Wieżę Zegarową, a całość zwieńczono motywami, które były cechą charakterystyczną dla późnego gotyku.

Po latach los znów okazał się okrutny, trawiąc dopiero co unowocześnione wnętrza w pożarze w 1551roku. Ówcześni właściciele odbudowali jednak zniszczoną część, przy okazji wznosząc wschodnie skrzydło zamku.

Niedługo później, bo w latach 1575-77 nastąpił największy rozkwit budowli, która została zamieniona w prawdziwą rezydencję czasu renesansu. Usunięto najstarszy budynek razem z kaplicą św. Ottona, postawiono nowe skrzydła, a krużganki stały się ozdobą całej rezydencji.
W 1616-19 wzniesiono jeszcze jedno skrzydło, które chowało w swoich murach sekrety tamtejszej biblioteki, zbrojowni, a także licznych dzieł sztuki. Do całości brakowało już jedynie ogrodu. Zamek jednak doczekał jego utworzenia początkiem XVII wieku.
Po czasach najwyższej świetności nastąpił jednak okres, w którym rezydencja zaczęła podupadać. Początkowo miało to miejsce z chwilą opanowania przez Szwedów Pomorza oraz śmiercią ostatniego księcia piastowskiego Bogusława XIV. Kolejno Szczecin razem z wyspami Uznam i Wolin odkupili od najeźdźców Prusacy. Za ich rządów posiadłość utraciła wszystkie cenne zbiory oraz rozpoczęto powolne wyniszczanie pięknych zdobień.

Szukasz odpowiedniej działki w Szczecinie na sprzedaż, która odpowiadałaby Twoim potrzebom? Najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników znajdziesz na Adresowo.pl.

W 1944 roku zamek doczekał się jeszcze gorszych dni w swojej historii, kiedy to alianci dopuścili się jego zbombardowania, a następnie spalenia. Od tamtej pory przestał cieszyć oczy, dowodził jedynie całego zła, jakie przyniosły czasy wojny.
Nie czekał jednak długo na swoją szansę. Już w 1946 roku rozpoczęto badania i analizy nad jego wcześniejszym wyglądem, a w 1958-80 dokonano jego rekonstrukcji. Od tamtej pory znów stanowi ważną część architektury oraz chlubę Szczecina, imponując swoim późnogotycko- renesansowym wyglądem.