Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Wiele osób decydując się na ogrzewanie podłogowe, które aktualnie jest bardzo popularne a w dodatku jest komfortowym rozwiązaniem jeżeli chodzi o ogrzewanie ma problem z doborem idealnego materiału na podłogę. Jaką więc podłogę wybrać do ogrzewania podłogowego? Który materiał nadaje się najlepiej?

Ogrzewanie podłogowe – co na nie położyć?

Na ogrzewanie podłogowe powinniśmy przede wszystkim położyć materiał, który charakteryzuje się dużą przepuszczalnością ciepła, ma niski współczynnik oporu cieplnego oraz nie ulega zniszczeniu pod wpływem wysokich temperatur. Samo ogrzewanie podłogowe zapewnia nam ciepłą powierzchnię, korzystny rozkład temperatury, brak ruchu powietrza, który nie wprawia kurzu w ruch jest energooszczędne i estetyczne. Razem z firmą Ewol zajmującą się wykonywaniem elektrycznego ogrzewania podłogowego, przedstawiamy w tym artykule najlepsze rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe – panele czy płytki?

Prawda jest taka, że na ogrzewanie podłogowe możemy położyć zarówno panele, jak i płytki. Nie wykluczamy oczywiście pozostałych materiałów należy jednak pamiętać, aby każdy z nich spełniał wymienione wyżej kryteria. Jest to tak istotne, ponieważ źle dobrany materiał może odkształcać się na ogrzewaniu podłogowym tym samym narażając nas na dodatkowe koszty.

Panele są dobrym wyborem przy ogrzewaniu podłogowym

Jakie panele położyć na ogrzewanie podłogowe?

W głowach większości ludzi jako pierwsza myśl pojawiają się od razu panele podłogowe. Jakie dokładnie panele położyć na ogrzewanie podłogowe? To dość logiczne, ponieważ panele są trwałe, łatwe w montażu oraz posiadają stosunkowo tani materiał, który posłuży na lata. Większość modeli posiada oznaczenia, które dają gwarancję, że panele nie odkształcą się pod wpływem wysokiej temperatury. W tej kwestii ważny jest także typ ogrzewania podłogowego, jaki posiadamy w domu. Panele lepiej sprawdzą się przy wodnym ogrzewaniu, ponieważ nagrzewa się ono wolniej niż elektryczne. Oto propozycje paneli, które nadają się na ogrzewanie podłogowe:

  • panele winylowe (wodoodporne, łatwe w montażu, przyjemne w dotyku, w wielu wzorach, bardzo cienkie)
  • panele laminowane (wysoka odporność na ścieranie i uderzenia, imitują drewno, wodoodporne, dodatkowa warstwa hydrofobowa,

Jakie płytki położyć na ogrzewanie podłogowe?

Przez lata najczęściej wybieranym materiałem na ogrzewanie podłogowe były płytki ceramiczne, które jednocześnie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Są one doskonałym wyborem, ponieważ bardzo dobrze przewodzą ciepło i są bardzo odporne na wysokie temperatury. Doskonale pasują do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka gdzie najczęściej kładzie się ogrzewanie podłogowe zamiast tradycyjnych grzejników. Ceramika sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Oto propozycje:

  • płytki ceramiczne
  • płytki kamienne

Decydując się na drewnianą podłogę zwróć uwagę na jej parametry oraz gatunek drewna

Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym

Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się tylko i wyłącznie w kilku przypadkach. Ogólnie nie jest zalecanym materiałem, ponieważ mocno reaguje na zmianę temperatury co może doprowadzić do powstania np. szczelin. Jednak możemy sięgnąć po takie rozwiązanie gdy:

  • została położona dobra izolacja cieplna oraz zastosowana odpowiednia moc ogrzewania,
  • ogrzewanie podłogowe ma być dodatkowym źródłem ogrzewania,
  • producent wyraźnie zaznaczył, że nadaje się do ogrzewania podłogowego,
  • wybierzesz drewno o niskim współczynniku skurczu, długim czasie wyrównywania poziomu higroskopijnego (np. drewno egzotyczne typu iroko, jatoba, merbau, teak, wenge doussie lub rodzimy dąb i klon)

Parkiet na ogrzewaniu podłogowym

Czy parkiet na ogrzewaniu podłogowym jest dobrym pomysłem? Z akapitu wyżej wiesz już, w jaki sposób zachowuje się drewno. Z racji tego, że parkiet również wykonywany jest z drewna należy zwrócić szczególną uwagę na grubość desek. Jeśli dobierzemy odpowiednie parametry jak wymiar (8 mm – 15 mm) i ułożenie desek klejonych warstwowe nic nie stoi na przeszkodzie.

Pamiętaj, że dywany nie są najlepszym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe i dywany – czy to dobry pomysł?

Największym problemem posiadaczy ogrzewania podłogowego jest niemożliwość posiadania dywanu lub wykładziny. Wszystko zależy oczywiście od informacji producenta, który powinien jasno określić czy dany materiał nadaje się do położenia na ogrzewanie podłogowe. Nie jest to najlepszy pomysł ze względu na to, że dywany dobrze izolują ciepło co może spowodować, że dane pomieszczenie czy powierzchnia się nie nagrzeje. Od każdej zasady obowiązuje wyjątek a w tym przypadku jest to wykładzina lub dywan zrobiony z tworzywa sztucznego, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem elastyczności, jakim jest np. polipropylen. Ogólnie rzecz biorąc zarówno dywany jak i wykładziny nie są dobrym pomysłem przy ogrzewaniu podłogowym.

Wbrew powszechnym przekonaniom decydując się na ogrzewanie podłogowe mamy duży wybór jeżeli chodzi o materiał i rodzaj podłogi. Specjaliści z branży wciąż rozwijają technologie, by dawać nam jeszcze większy wybór wśród nawierzchni. Jeżeli szukacie specjalisty w wykonywaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego zapraszamy do skorzystania z usług firmy Ewol, która działa już od wielu lat w tej branży.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ewol.

EWOL Ewelina Wołyńska

ul. Pod Lasem

72-004 Tanowo

Tel. 508-303-865