Jak szybko wyleczyć mokry kaszel?

Plany wakacyjne już dawno zrobione, ale nagle podczas wymarzonego, wakacyjnego wyjazdu dopadł Cię mokry kaszel? Wiemy, jak szybko potrafi on zepsuć wakacyjne plany, dlatego przychodzimy do Was z prostym poradnikiem, jak szybko pozbyć się mokrego kaszlu!

Czym tak naprawdę jest kaszel mokry?

Kaszel to pierwszy system obronny organizmu w sytuacji, kiedy w Twoim pobliżu znajdują się pyłki lub drobnoustroje. Jeśli kaszel występuje tylko z czasowych przyczyn zewnętrznych – nie masz się czym martwić. Gorzej, jeśli jego stan jest przewlekły. Wówczas kaszel mokry może świadczyć o infekcji górnych dróg oddechowych.

Kaszel mokry najczęściej występuje w miesiącach październik-marzec, kiedy trwa tak zwany sezon infekcyjny. Kaszel mokry pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy dochodzi do infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych – nosa, zatok oraz gardła.

Nazywany jest także kaszlem produktywnym, gdyż jego głównym celem jest odkrztuszenie zalegającej wydzieliny.

Nie oznacza to jednak, że kaszel mokry pojawia się tylko w sezonie infekcyjnym – pojawia się on także latem. Zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś narażony na częste zmiany temperatur (klimatyzacja) czy wybierasz się na długi, nocny spacer w… nieco za lekkim ubraniu. Chyba każdy z nas zna takie przypadki.

Co więc zrobić, aby infekcja dróg oddechowych i uciążliwy kaszel nie zrujnowały planowanych przez ostatnie miesiące wakacje? Mamy kilka sprawdzonych sposobów!

Domowe sposoby na kaszel

Jeśli masz możliwość, zachęcamy Cię do zastosowania inhalacji z użyciem olejków eterycznych. Taka terapia, stosowana 2 razy dziennie szybko przyniesie ulgę, pomoże w oczyszczeniu górnych dróg oddechowych, a do tego – udrożni zatoki i ułatwi odkrztuszanie.

Szczególnie polecamy w tym wypadku olejek eukaliptusowy, który ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe. Możesz zastosować także olejek sosnowy, który rozrzedza wydzielinę, a przez to ułatwia jej odkrztuszanie.

Możesz także sporządzić znamy wszystkim z czasów dzieciństwa – syrop z cebuli. Jedyne, czego potrzebujesz, to cebula oraz miód. Opcjonalnie możesz dodać także kilka plasterków czosnku. Taki syrop, spożywany 3 do 5 razy dziennie może skutecznie pomóc w walce z mokrym kaszlem i infekcją dróg oddechowych.

Skuteczne są tutaj także sposoby mechaniczne, takie jak oklepywanie pleców. Oklepywanie pleców pomaga w odklejeniu się wydzieliny oraz ułatwia odkrztuszanie kaszlu mokrego.

Szybkie sposoby na kaszel mokry

Wiemy, że nie zawsze masz jednak pod ręką zestaw olejków eterycznych lub produkty konieczne do sporządzenia syropu z cebuli – zwłaszcza, jeśli akurat jesteś nad morzem, w górach lub na mazurach, a wyjeżdżając na pewno nie planowałeś się rozchorować.

W takiej sytuacji możesz sięgnąć po skuteczne i szybkie medyczne sposoby na złagodzenie kaszlu mokrego oraz bakteryjnej infekcji dróg oddechowych.

W aptece dostępnych jest wiele preparatów ułatwiających odkrztuszanie. Jak więc wybrać ten, który Ci pomoże? Kieruj się tutaj ilością acetylocysteiny wykorzystywanej w leku. Przykładowo, FLUIMUCIL posiada w swojej ofercie dwa produkty o zróżnicowanym natężeniu acetylocysteiny.

Pojemność 600 miligramów – FLUIMUCIL FORTE, gwarantuje szybkie rezultaty. Należy stosować go raz dziennie, maksymalnie 2 godziny przed snem.

FLUIMUCIL MUKO to jedynie 200 miligramów acetylocysteiny, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku lżejszych infekcji bakteryjnych.