Gryfice – co warto zobaczyć w tym mieście?

Na polskim Wybrzeżu pięknych miast i cennych zabytków nie brakuje, a wycieczki po tej części kraju mogą się dla każdego z nas stać jedyną w swoim rodzaju przygodą. Na jakie atrakcje powinni zwrócić szczególną uwagę ci turyści, którzy zamierzają zwiedzić Gryfice?

Gryfice to piękne miasto, które może się pochwalić długą, sięgającą czasów średniowiecza historią. Nie brak cennych perełek architektury, które o wspaniałej przeszłości tego miasta przypominają i mieszkańcom Gryfic, i zaglądającym na ich teren turystom. Jakie perełki dawnej architektury zasługują tu na wyróżnienie?

Do najważniejszych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Gryficach, zalicza się gotycki kościół Wniebowzięcia NMP. Wznosi się on tuż przy gryfickim rynku, a jego wieża skutecznie przyciąga uwagę turystów. nic w tym dziwnego. To ciekawa konstrukcja, która rewelacyjnie sprawdza się w roli punktu widokowego. Ukończona w XV wieku świątynia zachwyca m. in. ciekawą kolekcją maszkaronów, które zdobią kościelną wieżę. Mają one przypominać o tych, którzy w czasie trwającej 150 lat budowy kościoła stracili życie. W czasie spaceru po mieście warto też zwrócić uwagę na te budowle, które przypominają o średniowiecznych fortyfikacjach miejskich. Do najciekawszych pamiątek tego typu zalicza się gotycka Brama Wysoka, którą wzniesiono w XIV wieku. Innym zabytkiem obronnym jest Baszta Prochowa, dziś wykorzystywana głównie jako punkt widokowy.

Gryfice to nie tylko cenne skarby średniowiecznej architektury, ale i cenne pamiątki związane z koleją. Dla miłośników kolejek wąskotorowych nie lada gratką będzie przejażdżka w stylu retro. Zabytkowa wąskotorówka i lokomotywa z lat 50. XX wieku sprawiają, że wycieczka taka staje się wyjątkową przygodą. Wyprawę taką można połączyć ze zwiedzaniem wystawy, którą kuszą miłośników zabytków techniki pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Kolekcja dawnych parowozów, będąca filią Muzeum Morskiego w Szczecinie, czeka na turystów na stacji kolejowej Gryfice Wąskotorowe. Tutejsza kolekcja lokomotyw i parowozów może oczarować każdego, nic więc dziwnego, że muzeum to jest jedną z turystycznych wizytówek miasta.

Gryfice są miastem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów, na których czekają tu i tanie noclegi, i wspaniałe atrakcje. W tym mieście nudzić się nie można, a czas spędzony na spacerach po jego terenie dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.