Dysk SSD M.2 2 TB NVMe – jakie ma zalety?

Ostatnio dużo więcej użytkowników komputerów i laptopów decyduje się na zakup dysku SSD. Nic dziwnego – dzięki wysokiej przepustowości potrafią one znacznie przyspieszyć działanie urządzenia. Jakie zalety posiada dysk SSD M.2 2 TB NVMe i dla kogo jest polecany?

SSD M.2 2 TB NVMe – zalety nośnika

Dysk SSD M.2 2 TB NVMe to szczególny format nośnika, który wielkością przypomina listek gumy do żucia. Ze względu na wykorzystanie do działania technologii NVMe oraz fakt, że nośnik umieszczany jest bezpośrednio na płycie głównej – możemy liczyć na wyższą przepustowość. Dysk NVMe 2 TB oparty jest na szybkich liniach PCIe. Z tego też powodu, w zależności od standardu magistrali, może osiągać prędkość odczytu nawet 3500 MB/s przy korzystaniu z PCIe 3.0 oraz do 7450 MB/s dzięki PCIe 4.0. Technologia NVMe zapewnia interoperacyjność – kompatybilna jest z przeróżnymi systemami, komputerami stacjonarnymi, laptopami, a nawet konsolami do gier.

Jak możliwości dysku SSD 2 TB M.2 NVMe przekładają się na działanie komputera i laptopa? Przede wszystkim zauważymy szybsze otwieranie się aplikacji i ładowanie oraz zapisywanie plików. Ponadto możemy przenosić bardzo dużą ilość danych w znacznie krótszym czasie, niż miało to miejsce w przypadku HDD czy SSD SATA. Dane są błyskawicznie przetwarzane, a kolejne zadania szybciej rozpoczynane. Zarówno kopiowanie plików, jak i ich rozpakowywanie trwa znacznie krócej. Nie musimy też długo czekać na uruchomienie komputera, instalację programu czy wczytywanie się gier.

Dysk NVMe 2 TB – dla kogo jest polecany?

Bardzo często słyszymy, że dyski SSD najbardziej polecane są dla graczy, ponieważ znacząco wpływają na czas instalacji gier oraz wczytywanie kolejnych poziomów. Oczywiście to prawda, jednak na wymianie dysku SSD najbardziej mogą skorzystać profesjonaliści, zajmujący się zawodowo montażem wideo czy obróbką zdjęć. Nowe technologie wykorzystywane w filmach, wiążące się m.in. ze zwiększoną prędkością wyświetlania klatek, wpływają bezpośrednio na rozmiar filmów. Montażyści na co dzień pracują z jeszcze większą ilością danych niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dzięki dyskom SSD 2 TB M.2 NVMe możemy znacznie szybciej przenosić filmy między urządzeniami rejestrującymi a laptopem. Samo zapisywanie zmontowanych już plików również będzie trwało krócej.

Duża produktywność, pojemność i prędkość dysku to coś, czego oczekują również graficy, producenci, programiści czy fotografowie. Na co dzień mają oni do czynienia z dużą ilością pamięci masowej. Korzystają z zaawansowanych aplikacji, których uruchamianie i wczytywanie w znacznym stopniu uzależnione jest właśnie od dobrego dysku. Jeśli więc szukamy rozwiązań, które sprostają naszym oczekiwaniom, nośnik 2 TB M.2 NVMe może być bardzo dobrym wyborem.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.