Co zobaczyć w Szczecinie? Historia i przykłady atrakcji

Szczecin, dzisiejsza stolica województwa zachodniopomorskiego i jedno z największych miast Polski, ma złożoną historię, naznaczoną architektonicznym charakterem. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na atrakcje, które powiedzą nam sporo o tym mieście.

Nad Odrą znajduje się najbardziej reprezentacyjny wał Szczecina, Wały Chrobrego, nazwane na cześć Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów. Jest doskonale widoczny w całej okazałości dla każdego, kto przyjeżdża do miasta głównymi trasami autostradowymi, które przebiegają przez mosty i wiadukty.

Historyczne miejsca Szczecina

Na nabrzeżu znajduje się szereg eleganckich restauracji i pubów oraz najpiękniejsze i najważniejsze budynki w mieście. Należą do nich Akademia Morska, Urząd Wojewódzki, Muzeum Narodowe w Szczecinie czy Teatr Współczesny w Szczecinie. Latem w Wałach Chrobrego odbywają się największe w mieście imprezy plenerowe, takie jak The Tall Ships Races czy Dni Morza.

Obecnie gotycki Zamek Książąt Pomorskich był siedzibą książąt pomorskich od XII do XVII wieku. Budynek został poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Jednak podczas jej odbudowy w 1946 roku natrafiono na kryptę zawierającą sarkofagi książęce. Wieża Siedmiu Opończy, położona na wschód od Zamku i pochodząca z XIII wieku, jest jedynym zachowanym elementem jednej ze średniowiecznych bram prowadzących do miasta. Jej tajemnicza nazwa prawdopodobnie nawiązuje do miejscowego cechu krawców, które opłacały utrzymanie wieży.

Kluczowy element zwiedzania – Bulwar Piastowski

Bulwar Piastowski, przebudowany w 2013 roku w ramach projektu deweloperskiego Szczecin Floating Garden 2050, znajduje się w centrum Szczecina. Leży nad Odrą, na południe od Wałów Chrobrego. Jej nazwa pochodzi od Piastów – pierwszej w Polsce dynastii rządzącej krajem od X do XIV wieku.

Projekt bulwaru łączy nowoczesne elementy, takie jak rzeźby i lampy, ze ścianami w stylu vintage. Jeśli chcemy odpocząć, warto wybrać się na drinka do eleganckiego Stockholm Kitchen&Bar i podziwiać szczecińską starówkę oraz Odrę przez przezroczyste szklane ściany.