Na terenie województwa zachodniopomorskiego znajduje się wiele zamków pochodzących z różnych etapów historycznych. Niektóre z nich zachowały się w bardzo dobrym stanie, inne zachowały się tylko częściowo, a po jeszcze innych pozostały jedynie ruiny. Przyjrzyjmy się najciekawszym zamkom w zachodniopomorskim, które warto odwiedzić będąc w tej części Polski.
Zamki zachodniopomorskie, które przetrwały do dziś
Na największą uwagę zasługują te zamki, które przetrwały do dzisiaj. Niektóre z nich możemy oglądać w stanie niemal nienaruszonym, niejako przenosząc się w inną epokę historyczną. Przetrwały one całe stulecia i różnego rodzaju zawirowania historyczne oraz społeczne, a dzisiaj są miejscem, które warto odwiedzić będąc w województwie zachodniopomorskim. Oto najważniejsze z nich, które są odwiedzane przez wielu amatorów historii i nie tylko.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Można śmiało powiedzieć, że jest to flagowy zamek w zachodniopomorskim. Cieszy się on największą popularnością i jest odwiedzany przez wielu turystów. Powstanie zamku datuje się na 1346 rok, kiedy to na wzgórzu zamkowym zaczęła pojawiać się kamienna konstrukcja. Jednak już wcześniej znajdował się tutaj gród słowiański, a jego obrębie drewniany dwór. Samo miejsce, w którym obecnie stoi zamek ma więc bardzo długą historię. Sam kamienny dom stopniowo rozbudowywano, aż osiągnął on taką wielkość i taki styl jaki możemy podziwiać obecnie.
Zamki w zachodniopomorskim na południe od Szczecina
Jeżeli wybierzemy się dalej na południe od Szczecina, znajdziemy tam kilka mniej znanych i rzadziej odwiedzanych zamków, które zachowały się w lepszym lub gorszym stanie. Będzie to między innymi Zamek Joanitów w Swobnicy. Zachował się on z zewnątrz w dość dobrym stanie, a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna wieża. Niestety, wnętrze zamku nie nadaje się do zwiedzania ze względu na duże zniszczenia.
Tuż obok, możemy podziwiać Zamek w Rurce. Tutaj niestety, większa część zamku uległa zniszczeniu w czasach średniowiecza i przerobiono ją na świecki folwark. Aktualnie możemy oglądać jedynie kaplicę templariuszy, która zachowała się w czasie przebudowy, a obecnie jest odnawiana.
Na uwagę zasługuje również opuszczony przez długi czas, a obecnie zburzony już Zamek w Moryniu. Położony na półwyspie Zamczysko nad jeziorem Morzycko charakteryzował się idealną lokalizacją. Obecnie możemy tutaj znaleźć jedynie ruiny, które są jednak warte uwagi właśnie ze względu na swoje położenie.
Ostatni, najbardziej wysunięty na południowy zachód zamek w zachodniopomorskim to Zamek w Chwarszczanach. Podobnie jak w przypadku Zamku w Rurce, również tutaj sam zamek uległ zniszczeniu, a odbudowano jedynie kaplicę, w której obecnie mieści się kościół. Jest ona zbudowana w typowym gotyckim stylu przez zakon templariuszy.
Zachodniopomorskie zamki do zwiedzania w centralnej części województwa
W centralnej części województwa zachodniopomorskiego znajdziemy kilkanaście zamków, które zachowały się w całości lub w częściach. Są one przeznaczone do zwiedzania i niektóre z nich można odwiedzić na własną rękę lub z przewodnikiem. Na uwagę zasługuje fakt, że te zamki, które są w dużej mierze zniszczone zazwyczaj możemy oglądać za darmo, jednak dostęp do nich nie zawsze jest łatwy. Rozpoczynając od północnej części województwa, warto zwrócić uwagę chociażby na średniowieczny zamek rycerski i książęcy w Golczewie. Po czasach świetności zamku do dzisiaj zachowała się jedynie 24-metrowa wieżą umieszczona na zarośniętym kopcu. Obecnie na baszcie znajduje się turystyczny punkt widokowy, z którego można podziwiać okolice.
Niedaleko znajduje się Zamek w Płotach, którego konstrukcja jest bardzo dobrze zachowana do dnia dzisiejszego. Zamek robi duże wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, a na szczególną uwagę zasługuje komnata znajdująca się na parterze i nazywana Salą Rycerską.
Nieco bardziej na południe znajduje się zamek, a właściwie dwór w Strzmielach. Jest on bardzo dobrze zachowany, możemy więc nacieszyć oko jego stylem budowy oraz elementami dekoracyjnymi. Wcześniej na miejscu dworu znajdował się zamek, został on jednak zniszczony, a zamiast niego wzniesiono pałac w stylu barokowym.
Niedaleko Strzmieli znajduje się Zamek Karola w Dobrej, który zachował się w bardzo dobrym stanie. Obecnie możemy go podziwiać z zewnątrz, jak i skorzystać z usług ośrodka wypoczynkowego, który mieści się w murach zamku. Z pewnością jest to ciekawa możliwość obejrzenia zamku od środka.
Kolejne zamki usytuowane niedaleko siebie to zamki w Maciejewie i Krzywnicy. Ten pierwszy został przerobiony na pałac i obecnie jest miejscem różnego rodzaju imprez. Można zorganizować tutaj ślub na zamku, a także spędzić przyjemnie czas w jego okolicach i ogrodzie. Zamek w Krzywnicy jest również ciekawym miejscem, nie tak dobrze zagospodarowanym, co nadaje mu nieco tajemniczości.
Dalej na południe znajdziemy Zamek w Pęzinie, który jest całym kompleksem pozwalającym na zwiedzanie wnętrza obejmującego komnaty oraz inne pomieszczenia. Zresztą już z zewnątrz zamek prezentuje się bardzo okazale i może być tłem dla różnych uroczystości, czy sesji fotograficznych.
Najpiękniejsze zamki zachodniopomorskie na południu województwa
Jeżeli skierujemy się na południe, tuż przy granicy województwa znajdziemy kilka ciekawych zamków godnych uwagi, Jednym z nich jest Zamek w Kaliszu Pomorskim. Powstał on już w XIV wieku, jednak później uległ zniszczeniu i przebudowom. W czasach po drugiej wojnie światowej zamek został mocno zdewastowany, a jego restauracji podjęto się w 2006 roku. Dzięki temu od roku 2010 można podziwiać wyremontowaną część pałacu.
Innym miejscem zasługującym na uwagę jest Zamek w Człopie. Historia osady na terenie której powstał zamek sięga już X wieku, a sama budowa obiektu zaczęła się w 1338 roku. Mimo tak długiego czasu dzielącego czas budowy do chwili obecnej, wznoszenie nowych budowli na przestrzeni dziejów oraz ich renowacja sprawiły, że dzisiaj możemy podziwiać kilka skrzydeł zamku, a także przyzamkowy ogród, który również warto odwiedzić.
Zamki w zachodniopomorskim – wschodnia część województwa
W centralno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego Zamek w Świdwinie jest jednym z tych, które zasługują na naszą uwagę. Zachował się on w bardzo dobrym stanie i choć ulegał przebudowom oraz zmianom stylu (aktualnie jest to styl barokowy), to jednak zachował pewne elementy swojego pierwotnego stylu gotyckiego.
Będąc w okolicy warto zahaczyć też o Zamek w Połczynie Zdroju. Co prawda z jego początkowej konstrukcji zachowało się niewiele, jednak w czasach obecnych został on wyremontowany i przerobiony na pałac, w którym aktualnie znajdują się różne ośrodki i instytucje.
Po Zamku w Starym Drawsku pozostały jedynie ruiny, jednak są one dość dobrze zachowane i pozwalają poczuć klimat ówczesnej epoki, w trakcie której był budowany. Poza tym, na terenie ruin odbywają się różnego rodzaju imprezy i wydarzenia nawiązujące do czasów rycerskich.
Bardziej znanym jest z pewnością Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku. Ten obiekt położony tuż przy granicy województwa zachodniopomorskiego cieszy się niezmiennym zainteresowaniem. Cały kompleks zasługuje na uwagę, szczególnie że w jego części znajduje się centrum konferencyjne, restauracja oraz pokoje hotelowe. Poza tym, do zamku przylega zabytkowy park miejski, w którym również warto się zatrzymać.
Zamki zachodniopomorskie położone na wybrzeżu
Przy samym wybrzeżu Morza Bałtyckiego również można podziwiać zamki wzniesione w poprzednich epokach. Najbliżej morza znajduje się Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Zasługuje on na szczególną uwagę, gdyż jest to jedyny zamek na wybrzeżu, który został wybudowany w stylu gotyckim na planie kwadratu o niemal równych bokach. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku. Jego cechą charakterystyczną jest wieża zamkowa, sięgająca 24 metrów wysokości. Obecnie w zamku odbywają się różnego rodzaju ekspozycje i wystawy, które można oglądać przy okazji zwiedzania zamku lub osobno.
Nieco dalej od wybrzeża znajduje się Zamek Podwelis w Kręgu. Przez wielu jest on uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków w zachodniopomorskim. Zachował się on bardzo dobrze, a obecnie w jego wnętrzu znajduje się hotel i restauracja. Odwiedzając to miejsce możemy cieszyć się malowniczym położeniem, a także stylowymi wnętrzami.
Ruiny zachodniopomorskich zamków
Poza zamkami, które przetrwały aż do dzisiaj lub zostały odbudowane i odrestaurowane, istnieją również takie, po których pozostały jedynie ruiny. Z pewnością warto odwiedzić przynajmniej kilka z nich, aby wyobrazić sobie jak przebiegało tak życie oraz jak wyglądało budownictwo minionych epok historycznych. Ruiny zamków zachowały się między innymi w takich miejscowościach jak Lipie, Ińsko, Szadzko, czy Wapnica, a także Krępcewo i Morzyca. W wielu miejscach pozostały również jedynie niewielkie pozostałości, których obecność dość trudno zauważyć. Bez dodatkowych informacji tego typu miejsca trudno zlokalizować, jednak jest to możliwe. Bez wątpienia warto odwiedzić zarówno zamki, które zachowały się po dziś dzień, jak i niektóre z ruin, które dadzą nam wgląd w ówczesne życie.