Sanepid w Drawsku stawia kres kąpieliskom z powodu sinic

Sanepid w Drawsku wprowadził zakaz korzystania z kąpieliska przy jeziorze Bobrowo Wielkie, położonym w Kaliszu Pomorskim. Powodem tej decyzji, jak podano w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jest nagły rozwój sinic. Z powodu tej sytuacji, to już szóste kąpielisko w tym regionie musiało zamknąć swoje bramy dla osób pragnących skorzystać z kąpieli.

Nie tylko jezioro Bobrowo Wielkie zostało dotknięte problemem sinic. Zakaz korzystania z wody wprowadzono również na szczecińskich plażach Dąbie i Dziewoklicz oraz na kąpielisku, znajdującym się przy ulicy Drahimskiej nad jeziorem Drawsko w Czaplinku. Miłośnicy pływania nie mogą też korzystać z plaży miejskiej przy jeziorze Trzesiecko w Szczecinku oraz na terenie kąpieliska w Stepnicy na Zalewie Szczecińskim.

Zakaz jest konsekwencją tego, że niektóre sinice są zdolne do produkcji toksyn. Pływanie czy połykanie wody zanieczyszczonej przez te mikroorganizmy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wysypka, łzawienie oczu, wymioty, biegunka czy gorączka.