Pogoń Szczecin to zdecydowanie największy i najbardziej utytułowany klub piłkarski na Pomorzu Zachodnim. Nie bez przyczyny przez wielu nazywany jest sportową wizytówką tego miasta.
Pogoń Szczecin – historia klubu
Jako datę powstania Pogoni Szczecin wyznacza się rok 1948, kiedy to założono Sztorm Szczecin składający się z klubu bokserskiego Zryw oraz klubu piłkarskiego Portowiec. Niedługo później Sztorm przekształcił się w Związkowiec Szczecin, a następnie w 1950 roku ponownie zmienił nazwę, tym razem na KS Kolejarz. Dopiero w 1955 roku klub otrzymał nazwę Pogoń Szczecin, nawiązującą do tradycji Pogoni Lwów, która przed wojną czterokrotnie sięgała po tytuł mistrza kraju.
Pierwszy, historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej przypadł na rok 1958. Wówczas rozgrywki toczyły się jeszcze starym systemem wiosna-jesień, znanym obecnie m.in. z lig skandynawskich. Świętowanie promocji do obecnej ekstraklasy miało miejsce dokładnie 19 października po remisie ze Śląskiem Wrocław 3:3 – na trybunach zasiadło wówczas około 25 tysięcy kibiców. Od tamtej pory Duma Pomorza z drobnymi przerwami występowała głównie w najwyższej klasie rozgrywkowej, sięgając po brązowy medal w sezonie 1983/84 oraz srebrne medale w sezonach 1986/1987 oraz 2000/01.
Problemy pojawiły się w roku 2007, kiedy po słabym sezonie zakończonym spadkiem z ligi, klub postanowił sprzedać jej właściciel Antoni Ptak. Ostatecznie nie doszło jednak do transakcji, a klub nie przystąpił do rozgrywek drugoligowych tracąc licencję. Odbudowa Pogoni rozpoczęła się od IV ligi, jednak już w 2012 roku klub ponownie zameldował się w Ekstraklasie. Lata mozolnego stawiania fundamentów i rozwijania klubowej akademii przyniosły efekt w 2021 roku, kiedy Portowcy po bardzo udanym sezonie sięgnęli po brązowy medal.
Pogoń Szczecin w europejskich pucharach
Dzięki medalom mistrzostw Polski zespół ze Szczecina kilkukrotnie mógł rywalizować na arenie międzynarodowej. Po wywalczeniu trzeciego miejsca w sezonie 83/84 Portowcy zagrali w Pucharze UEFA (obecna Liga Europy), w którym na przeszkodzie stanęło im FC Koeln. Niemiecki zespół dwukrotnie okazał się jednak lepszy (1:2 i 0:1), dość szybko rozwiewając marzenia o podboju Europy. Kolejny medal, tym razem srebrny z sezonu 86/87 ponownie dał przepustkę do pucharów. Tam rywalem był włoski Hellas Werona. Po remisie na stadionie w Szczecinie 1:1 przyszła jednak wyjazdowa porażka 1:3, która dała awans przeciwnikom.
Na następną europejską wyprawę Szczecinianie czekali do 2001 roku, kiedy po wicemistrzowskim sezonie znów wywalczyli awans do eliminacji Pucharu UEFA. Los skojarzył ich z islandzkim Fylkirem Reykjavik, który miał być tylko przystawką przed kolejną rundą. Skończyło się jednak na domowym remisie 1:1 oraz wyjazdowej porażce 1:2, która przypieczętowała awans Islandczyków do II rundy. Szansę rewanżu za ten niechlubny wynik Portowcy otrzymali dopiero po dwudziestu latach. Dzięki wywalczonemu brązowemu medalowi za sezon 2020/21 Duma Pomorza znów zyskała przepustkę do Europy.
Nowy stadion w Szczecinie
Na stadionie miejskim przy ul. Twardowskiego Pogoń Szczecin występuje od 1950 roku. Przechodził on na przestrzeni lat drobne renowacje, jednak dopiero teraz w jego miejscu powstaje nowoczesny obiekt. Spełniał on będzie wysokie, europejskie standardy (na zdjęciu z maja 2021 roku widać fragment nowopowstałego obiektu). Jego docelowa pojemność wynosić ma 20500 miejsc. Dobudowana zostanie czwarta, wschodnia trybuna, na której znajdą się m.in. restauracja, fanshop z kawiarenką oraz w przyszłości muzeum Pogoni.