Stargard zasługuje na uwagę przede wszystkim dlatego, że jest jednym z najstarszych miast Polski. Znajduje się tutaj wiele dobrze zachowanych zabytków. Turyści i mieszkańcy do dyspozycji mają wiele ciekawych muzeów i innych atrakcji. Jedną z zalet tej miejscowości jest mała liczba turystów.
Stargard – atrakcje miasta
W tym mieście możemy poczuć klimat dawnych lat. Układ urbanistyczny wypełniają w większości typowe PRL-owskie bloki mieszkalne. Historia bezlitośnie obeszła się z miastem. Podczas wojny zniszczono tutaj ok. 70 % zabudowy miasta, a w jej miejsce naturalne powstały nowsze obiekty. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tutaj zabytków, wręcz przeciwnie.
Mury obronne Stargardu
Samych murów jest ponad kilometr, a w nich znajdziemy 3 bramy i 4 baszty. Zachowały się więc spore fragmenty dawnych umocnień. Miłośnicy historii z pewnością docenią możliwość odszukania pozostałości dawnych budowli. W tym miejscu znajdziemy także odbudowaną po II wojnie światowej basteja, gdzie aktualnie mieści się miejscowe muzeum.
Obiekty sakralne
Na uwagę zasługuje Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie, która stanowi jedną z najstarszych i najpiękniejszych kościołów gotycki, które możemy podziwiać w Polsce. Oprócz tego warte odwiedzenia są: Kościół św. Jana, Kościół św. Krzyża, Kościół św. Ducha, Kościół Polskokatolicki pw. Przemienienia Pańskiego.
Inne zabytkowe atrakcje Stargardu
Będąc w tym mieście, polecamy zajrzeć do Arsenału. To budynek, który powstał w XV wieku, został jednak zniszczony i odbudowany na nowo w XX wieku. Warty uwagi jest także Spichlerz, który powstał w XVII wieku, lecz także zniszczony podczas II wojny światowej.
Kolejnym ciekawym miejscem na mapie Stargardu jest Dom Protzena. To jedna z nielicznych zabytkowych kamienic, która zachowała się w bardzo dobrym stanie, chociaż obiekt ucierpiał podczas wojny. Obecnie mieści się tutaj szkoła muzyczna.
Będąc w Stargardzie, nie sposób nie odwiedzić ratuszu miejskiego, który imponuje swoimi średniowiecznym rodowodem. Ulegał licznym zniszczeniom i przebudowom, a obecny obiekt odbudowano po zakończeniu II wojny światowej.