Alternatywą dla leżakowania na plaży nad Bałtykiem jest zwiedzanie ciekawych miejsc i zabytków nad morzem. Do najbardziej interesujących propozycji spędzenia wolnego czasu jest odwiedzenie latarni morskich czy położonych na wybrzeżu muzeów. Jakie obiekty wyróżniają się na tym terenie? Gdzie warto zawitać nad morzem? Zapraszamy do lektury!
Latarnie morskie nad Bałtykiem
Zacznijmy więc od latarni. To jedne z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych nad morzem. Niegdyś wskazywały żeglarzom drogę do portu. Dziś pełnią raczej funkcję atrakcji turystycznej, która przykuwa uwagę swoją architekturą, położeniem czy widokiem. Na polskim wybrzeżu znajduje się w sumie 17 latarń, a dokładniej w takich miejscowościach jak: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk Port Północny, Gdańsk Port Nowy oraz Krynica Morska. Każdą z tych latarni, jeśli odpoczywamy akurat w pobliżu, warto zwiedzić, gdyż rozciągają się z nich ciekawe widoki na okolicę. A oto kilka ciekawostek na ich temat!
Muzea morskie nad Bałtykiem
Nad naszym polskim morzem jest również sporo obiektów muzealnych, w których można podziwiać różne eksponaty. Ze względu na liczbę muzeów znajdujących się w nadmorskich kurortach, nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich, ale zwrócimy uwagę na 10 wybranych spośród nich, które mogą zainteresować turystów w każdym wieku!
Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu – ekspozycja poświęcona dziejom rybaków, znajdują się w niej sprzęty do połowów morskich stworzeń, ale także dział związany z historią miasta, dział przyrodniczy oraz niewielkie oceanarium. Muzeum Rybołówstwa znajduje się również w Niechorzu, ale jest znacznie mniejsze niż to w Świnoujściu.
Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim – to z kolei muzeum prywatne, dość nietypowe. Znajdują się w nim różne rodzaje skał, minerałów czy nawet jaja dinozaurów. Z pewnością wystawione eksponaty przypadną do gustu osobom interesującym się geologią.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – to największa jednostka muzealna w tym mieście, turyści mogą tam podziwiać: Dzieje Oręża Polskiego, czyli śmiercionośne narzędzia od średniowiecznych po współczesne czołgi, a także skansen morski, czyli wycofane ze służby okręty wyciągnięte na brzeg i ustawione na specjalnych rusztowaniach oraz muzeum miasta Kołobrzeg poświęcone historii tego miasta i regionu.
Muzeum Sztuki Książki w Koszalinie – prezentuje dzieła sztuki wydawniczej i introligatorskiej. To muzeum w szczególności docenią miłośnicy pięknie wydanych książek. Znajduje się w zabytkowej siedzibie Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley.
Muzeum w Darłowie – to klasyczne muzeum regionalne, które zbiera eksponaty dotyczące dziejów miasta, sztuki sakralnej, zabytków dawnego rzemiosła, etnografii. Uroku muzeum dodaje fakt, że znajduje się ono na terenie zamku.
Muzeum Bursztynu w Jarosławcu – ten nowoczesny obiekt muzealny przypomina swoją konstrukcją morski okręt. Jego ekspozycja składa się z trzech wystaw. Zawiera bezcenny zbiór różnych, naturalnych form bursztynu, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych oraz żywic kopalnych. Muzeum Bursztynu znajduje się także w Gdańsku oraz w Stegnie.
Muzeum Chleba w Ustce – znajduje się w nim imponująca kolekcja eksponatów związanych z pieczeniem chleba, zaczynając od narzędzi, a na fachowej literaturze kończąc. Kolekcję tworzy ponad 2000 eksponatów, w tym maszyny, przyprawy, obrazy ceramiczne, a nawet znaczki z motywem chleba.
Muzeum Motyli we Władysławowie – to nie lada atrakcja dla tych wszystkich, którzy uwielbiają podziwiać te piękne, uskrzydlone owady. Kolekcja liczy około 6000 różnych motyli i owadów, a najstarsze pochodzą z 1916 roku. W Łebie znajduje się filia tego muzeum. Można tam podziwiać aż 3500 motyli i owadów nie tylko z Polski, ale też z różnych zakątków świata.
Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu – bardzo ciekawe muzeum związane tematycznie z obroną wybrzeża. Pokazuje bogatą i interesującą historię najdalej wysuniętego na północ obszaru Polski. Muzeum prezentuje swoje wystawy w kilku wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”.
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego – kolekcja batalionów jest uznawana za największą w naszym kraju. Na terenie parku znajdują się liczne, rzadkie okazy jak lodówki, tracze, nury czy alki, można również poznać siedliska kilkudziesięciu gatunków ptaków wodnych.
Urlop nad morzem pełen atrakcji
Choć pobyt nad Bałtykiem kojarzy nam się głównie ze spacerami i wypoczynkiem na plaży, to osobom, które uwielbiają zwiedzanie, również nie zabraknie atrakcji. Rozlokowane na całym wybrzeżu latarnie oraz liczne muzea, to jedne z wielu atrakcji, z których warto skorzystać. A po pełnym wrażeń dniu najlepiej wypocząć w wygodnym, przestronnym apartamencie. Apartamenty Darłówko to idealne miejsce noclegowe dla rodzin z dziećmi, a także grup przyjaciół. Nowoczesne, komfortowo wyposażone, położone nad samym morzem obiekty doskonale sprawdzą się w trakcie letniego wypoczynku!
Sprawdź dostępność apartamentów nad morzem