Jakie są rodzaje dozowników celkowych?

Dozowniki celkowe to urządzenia pozwalające na skuteczną optymalizację pracy w zakładach zajmujących się transportowaniem różnego rodzaju proszków oraz granulatów. Samu urządzenie to sposób na szybki, skuteczny oraz bezpieczny transport, i właśnie dlatego pojawia się ono w coraz większej ilości firm. Z tego powodu, warto wyjaśnić jakie rodzaje dozowników celkowych dostępne są obecnie na rynku.

Dozowniki celkowe grawitacyjne

Pierwszym z rodzajów są dozowniki celkowe grawitacyjne, które jak sama nazwa wskazuje, do swojego działania wykorzystują grawitację. Dozowniki celkowe grawitacyjne to idealne rozwiązanie, które pozwala na kontrolowanie procesu wyładunku, a także dozowanie materiałów będących w formie granulatu lub proszku, który znajduje się w silosie. Dużą zaletą, którą wnoszą dozowniki celkowe grawitacyjne, jest pełna automatyzacja procesu transportu, a także zredukowanie szansy na powstanie dekompresji zbiornika, która może doprowadzić do uszkodzenia się surowca oraz całego zbiornika.

Dozowniki celkowe grawitacyjne są urządzeniami przystosowanymi do wykonywania wielu uniwersalnych zadań, dzięki czemu możliwe jest ich dopasowanie do prawidłowego działania w wielu gałęziach przemysłu. W przypadku dozowników grawitacyjnych należy również wspomnieć o ich temperaturze pracy, ponieważ jest ona ograniczona. Grawitacyjny dozownik celkowy swoją temperaturę roboczą zaczyna na 30 stopni Celsjusza, a kończy się ona +150°C.

Dozowniki celkowe pneumatyczne

Kolejnym rodzajem dozowników celkowych jest pneumatyczny dozownik celkowy. Do prawidłowego działania urządzenia wykorzystuje się w tym przypadku sprężonego powietrza lub gazu, który umożliwia sterowanie przepływem substancji. Dozowniki celkowe pneumatyczne napełniają materiałem dwie komory zbiornika jednocześnie, wykorzystując do tego stałe obroty silnika. Transport pneumatyczny to sposób na szybkie i proste dostarczenie materiału, który dostarczany jest przez strumień powietrza, który również redukuje ryzyko dekompresji zbiornika.

Jakie dozowniki celkowe są najlepsze?

Wyłonienie tego, które dozowniki celkowe są lepsze, jest trudne do zrobienia, ponieważ każdy z nich znajduje swoje zastosowanie w transporcie konkretnych materiałów. Z tego powodu można stwierdzić, że każdy z nich jest najlepszy do konkretnie określonych zadań. Warto jednak powiedzieć o firmie RST Group, w której ofercie znajdują się dozowniki celkowe, zarówno te pneumatyczne, jak i grawitacyjne, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie urządzenia do potrzeb każdej indywidualnej firmy.