Plany wakacyjne już dawno zrobione, ale nagle podczas wymarzonego, wakacyjnego wyjazdu dopadł Cię mokry kaszel? Wiemy, jak szybko potrafi on zepsuć wakacyjne plany, dlatego przychodzimy do Was z prostym poradnikiem, jak szybko pozbyć się mokrego kaszlu!
Czym tak naprawdę jest kaszel mokry?
Kaszel to pierwszy system obronny organizmu w sytuacji, kiedy w Twoim pobliżu znajdują się pyłki lub drobnoustroje. Jeśli kaszel występuje tylko z czasowych przyczyn zewnętrznych – nie masz się czym martwić. Gorzej, jeśli jego stan jest przewlekły. Wówczas kaszel mokry może świadczyć o infekcji górnych dróg oddechowych.
Kaszel mokry najczęściej występuje w miesiącach październik-marzec, kiedy trwa tak zwany sezon infekcyjny. Kaszel mokry pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy dochodzi do infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych – nosa, zatok oraz gardła.
Nazywany jest także kaszlem produktywnym, gdyż jego głównym celem jest odkrztuszenie zalegającej wydzieliny.
Nie oznacza to jednak, że kaszel mokry pojawia się tylko w sezonie infekcyjnym – pojawia się on także latem. Zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś narażony na częste zmiany temperatur (klimatyzacja) czy wybierasz się na długi, nocny spacer w… nieco za lekkim ubraniu. Chyba każdy z nas zna takie przypadki.
Co więc zrobić, aby infekcja dróg oddechowych i uciążliwy kaszel nie zrujnowały planowanych przez ostatnie miesiące wakacje? Mamy kilka sprawdzonych sposobów!
Domowe sposoby na kaszel
Jeśli masz możliwość, zachęcamy Cię do zastosowania inhalacji z użyciem olejków eterycznych. Taka terapia, stosowana 2 razy dziennie szybko przyniesie ulgę, pomoże w oczyszczeniu górnych dróg oddechowych, a do tego – udrożni zatoki i ułatwi odkrztuszanie.
Szczególnie polecamy w tym wypadku olejek eukaliptusowy, który ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe. Możesz zastosować także olejek sosnowy, który rozrzedza wydzielinę, a przez to ułatwia jej odkrztuszanie.
Możesz także sporządzić znamy wszystkim z czasów dzieciństwa – syrop z cebuli. Jedyne, czego potrzebujesz, to cebula oraz miód. Opcjonalnie możesz dodać także kilka plasterków czosnku. Taki syrop, spożywany 3 do 5 razy dziennie może skutecznie pomóc w walce z mokrym kaszlem i infekcją dróg oddechowych.
Skuteczne są tutaj także sposoby mechaniczne, takie jak oklepywanie pleców. Oklepywanie pleców pomaga w odklejeniu się wydzieliny oraz ułatwia odkrztuszanie kaszlu mokrego.
Szybkie sposoby na kaszel mokry
Wiemy, że nie zawsze masz jednak pod ręką zestaw olejków eterycznych lub produkty konieczne do sporządzenia syropu z cebuli – zwłaszcza, jeśli akurat jesteś nad morzem, w górach lub na mazurach, a wyjeżdżając na pewno nie planowałeś się rozchorować.
W takiej sytuacji możesz sięgnąć po skuteczne i szybkie medyczne sposoby na złagodzenie kaszlu mokrego oraz bakteryjnej infekcji dróg oddechowych.
W aptece dostępnych jest wiele preparatów ułatwiających odkrztuszanie. Jak więc wybrać ten, który Ci pomoże? Kieruj się tutaj ilością acetylocysteiny wykorzystywanej w leku. Przykładowo, FLUIMUCIL posiada w swojej ofercie dwa produkty o zróżnicowanym natężeniu acetylocysteiny.
Pojemność 600 miligramów – FLUIMUCIL FORTE, gwarantuje szybkie rezultaty. Należy stosować go raz dziennie, maksymalnie 2 godziny przed snem.
FLUIMUCIL MUKO to jedynie 200 miligramów acetylocysteiny, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku lżejszych infekcji bakteryjnych.