Świnoujście stanowi najdalej wysunięte na zachód miasto w kraju, które posiada morski port, kąpielisko oraz gazoport. Położone jest w województwie zachodniopomorskim na wybrzeżu i od zachodu graniczy z Niemcami. Miasto posiada także status uzdrowiska i co roku odwiedza je tysiące turystów. Miasteczko liczy ok. 40 tys. mieszkańców. Co warto tu zobaczyć oprócz rajskich plaż?
Park Zdrojowy
Jeżeli wypoczynek na plaży w towarzystwie promieni słońca nam się znudzi, warto odwiedzić Park w Świnoujściu. Znajdziemy tutaj obsadzone kwiatami alejki spacerowe, ciszę oraz spokój, którego często brakuje w zatłoczonych plażach.
Fort Anioła
Będąc w Parku Zdrojowym, nie sposób nie zobaczyć także Fortu Anioła. To trzypiętrowa rotunda, która otoczona jest bramą wjazdową oraz wałem ziemnym. Nazwa fortu pochodzi od skojarzenia kształtu z Zamkiem Św. Anioła w Rzymie. Warto dostrzec tu detale takie jak masywne okucia okien, czy gazoszczelne drzwi.
Miejska plaża w Świnoujściu
Nie ulega wątpliwości, że centralną atrakcją tego miasta jest oczywiście plaża. Poza piaskiem i wodą mamy tutaj bardzo dobry widok na statki wpływające i wypływające z portu. Idąc wybrzeżem na dłuższy spacer, dojdziemy na teren Niemiec.
Latarnia Morska Świnoujście
Jeżeli jesteśmy w mieście, w którym znajduje się morze oraz port to nie może zabraknąć tak cudownego obiektu architektonicznego, jak latarnia morska. W Świnoujściu znajdziemy najwyższy nad Morzem Bałtyckim obiekt tego typu. Wysokość latarni morskiej w tym miejscu to 68 metrów.
Stawa Galeriowa
Para Staw tworzy znaki naprowadzające, które znane są także jako nabieżniki. Najprościej rzecz ujmując stawa to znak wodny lub inny znak nawigacyjny, które występuje na stałe w danym miejscu. Może emitować różnego rodzaju dźwięki, sygnały radiowe czy znaki świetlne. Najbardziej znanymi polskimi nabieżnikami są Stawa Galeriowa i Stawa Młyny.
Podziemne Miasto na wyspie Wolin
Będąc w Świnoujściu, polecamy także zainteresować się podziemnym miastem. Znajdziemy je między plażą, a stacją kolejki Świnoujście-Przytór. Obecne zabudowania stanowią w większości pozostałości po niemieckiej działalności w okresie międzywojennym.