Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku

Zamki są nieodłącznym elementem wpisanym w krajobraz wielu miast. Nie inaczej jest w przypadku Szczecinka. Znajdziemy tutaj kolejny Zamek Książąt Pomorskich (dla przypomnienia pisaliśmy już o Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w Darłowie). Nie rzuca się on od razu w oczy, gdyż sporo odbiega od zamków o tej samej nazwie we wspomnianych wyżej miejscowościach, jednak mimo wszystko zasługuje na zwiedzenie go. Poza tym, znajduje się on w ciekawej lokalizacji, którą opiszemy poniżej.

Lokalizacja zamku

Na początku Zamek Książąt Pomorskich był zlokalizowany na wyspie, jednak z czasem wiele się zmieniło. Ze względu na prace melioracyjne wyspa z upływem lat zanikła i przeistoczyła się w półwysep, na którym zamek stoi do dzisiaj. Samo otoczenie zamku jest bardzo ładne. Tuż przy nim znajduje się park, którego powstanie datuje się na rok 1875. Dzisiaj prezentuje się on bardzo ładnie, a wieloletnie drzewa opowiadają swoją historię i są idealnym tłem dla wspomnianego zamku. Co prawda obecnie jego wygląd różni się od pierwotnego, gdyż na przestrzeni wieków uległ wielu przebudowom, jednak mimo wszystko fasada budynku przypomina o minionych czasach.

Historia zamku

Jeśli chodzi o najwcześniejsze lata, w których zamek zaczął istnieć, to powstanie prawego skrzydła datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. W kolejnych stuleciach, jak już wspomnieliśmy, zamek był przebudowywany, przez co utracił swój pierwotny wygląd i charakter. Na przestrzeni wieków Zamek Książąt Pomorskich był siedzibą starostów książęcych, jednak dość szybko się to zmieniło. Z czasem przeszedł on na własność wdów po książętach, a pod koniec XVIII wieku budynek przekształcono na manufakturę pasów brzusznych. W kolejnych stuleciach z murach zamku istniał szpital, a także przytułek. Obecnie zamek pełni zupełnie inną funkcję. Został sprzedany i przerobiony na biurowce.