Poziom wody na Odrze w miejscowości Gozdowice przekroczył alarmowy próg o 60 cm, osiągając wartość 560 cm, co znacznie wykracza poza założone limity bezpieczeństwa, które wynoszą 500 cm. Sytuacja jest podobna w Bielinku, gdzie poziom wody wynosi 625 cm – 75 cm powyżej danego limitu alarmowego (550 cm), co potwierdzają dostarczone informacje od Hydro IMGW.
Odra, płynąca przez gminy Mieszkowice i Cedynia, które należą do powiatu gryfińskiego, zdecydowanie przekroczyła tamtejsze stany alarmowe.
Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski, poinformował w sobotę o możliwości wystąpienia gwałtownych zmian poziomów wody na wybrzeżu zachodnim ze względu na prognozowany intensywny wiatr z kierunków południowo-zachodnich zmieniających się na północno-zachodnie. Istnieje możliwość lokalnego przekroczenia stanu ostrzegawczego.
Z uwagi na obecną sytuację przeciwpowodziowe środki ostrożności są stale monitorowane, a alarmy przeciwpowodziowe obowiązują na terenach gmin: Boleszkowice, Cedynia, Mieszkowice i Chojna.
Na miejscu monitorowane są również ewentualne nieszczelności w wałach przeciwpowodziowych. Przemysław Wiaderski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Gryfinie, poinformował PAP o przypadku w Zatoni Dolnej, gdzie wał został uszkodzony przez dziką zwierzynę. Sytuacja została już jednak opanowana i podjęto działania naprawcze.
Wojewoda zachodniopomorski zwrócił uwagę, że w portach w Szczecinie, Trzebieży, Dziwnowie i Świnoujściu możliwe jest ograniczenie lub całkowite zamknięcie żeglugi na akwenach podlegających Dyrektorowi Urzędu Morskiego w Szczecinie, w zależności od rozwoju sytuacji hydrologicznej.
Przy okazji przypomniano o obowiązujących zakazach na terenie województwa zachodniopomorskiego: poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, przelotów bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry, żeglugi na Odrze oraz połowu ryb amatorsko w Odrze i Jeziorze Portowym.